Vo veku 113 rokov zomrel najstarší muž na svete | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Vo veku 113 rokov zomrel najstarší muž na svete

Masazo Nonaka
Masazo Nonaka
Zdroj: TASR/Masanori Takei/Kyodo News via AP
20.01.2019 12:40

TOKIO - Vo veku 113 rokov zomrel Japonec Masazo Nonaka považovaný za najstaršieho muža na svete, oznámila agentúra Kjódó s odvolaním sa na pozostalých. Nonaka sa narodil v júli 1905, teda v roku, keď Albert Einstein zverejnil svoju teóriu relativity, a zomrel dnes ráno vo svojom domove v meste Ašoro na severojaponskom ostrove Hokkaidó. Vlani v apríli, keď mal 112 rokov, dostal od Guinnessovej knihy rekordov certifikát potvrdzujúci, že je najstarším mužom planéty.


Najstaršia žena sveta mala vtedy zhruba o päť rokov viac. Ale krátko po tom, čo Nonaka v júli oslávil svoje 113. narodeniny, jeho 117-ročná krajanka Čijó Mijaková zomrela. Japonské úrady potom za jej nástupkyňu označili 115-ročnú Kane Tanakaovú z prefektúry Fukuoka. Japonsko je v dlhovekosti veľmocou. Krajine patrí aj titul najstaršieho muža všetkých čias. Džiroemon Kimura zomrel v júni 2013 vo veku 116 rokov a 54 dní.

Masazo Nonaka
Zdroj: TASR/Masanori Takei/Kyodo News via AP

Nonakova rodina je známa tým, že po generácie prevádzkuje hotel na severe Japonska. Nonaka sa narodil 25. júla 1905 a postupne vystriedal svojich rodičov vo vedení hotela, ktorý ponúka hosťom kúpeľ v horúcich prameňoch. Viac ako storočné zariadenie teraz prevádzkuje jeho vnučka.

Podľa príbuzných bol najstarší muž planéty stále schopný pohybovať sa na invalidnom vozíku bez cudzej pomoci. Každé ráno si po raňajkách prečítal noviny, bavilo ho v televízii sledovať zápasy sumo a samurajské filmy. Tiež sa pravidelne kúpal v horúcich prameňoch a okrem toho si potrpel na sladké, zvlášť na torty. Všetkých sedem svojich súrodencov Nonaka prežil, rovnako ako svoju manželku a dve zo svojich piatich detí.


Galéria

Masazo Nonaka Masazo Nonaka

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články