Nevydarený štart lode Sojuz: Havária rakety a núdzové pristátie | Topky.sk

Pondelok, 17. jún 2019. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

Nevydarený štart lode Sojuz: Havária rakety a núdzové pristátie

Zdroj: SITAP/AP/Dmitri Lovetsky
11.10.2018 11:35

BAJKONUR - Dvojčlennú posádku ruskej rakety Sojuz MS-10, ktorá bola vo štvrtok krátko po štarte z kozmodrómu Bajkonur nútená núdzovo pristáť, vyslobodili z návratového modulu a evakuovali vrtuľníkom do kazašského mesta Žezkazgan. Ruského kozmonauta Alexeja Ovčinina a amerického astronauta Nicka Haguea by potom mali previezť do Hviezdneho mestečka pri Moskve, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na tweet šéfa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jima Bridenstina.


Lekári po ich prvej prehliadke konštatovali, že ich stav je uspokojivý. Ruské médiá už predtým informovali, že kozmonauti boli pri návrate vystavení veľkému preťaženiu 6G.

Podľa agentúry Interfax k mimoriadnej situácii došlo asi dve minúty po štarte pri oddeľovaní bočných blokov prvého stupňa rakety od hlavného bloku druhého stupňa nosnej rakety. Vzápätí sa aktivoval havarijný maják, raketa sa rozdelila na jednotlivé súčasti a uvoľnil sa padák. Návratový modul s posádkou sa potom po balistickej dráhe začal vracať na Zem a núdzovo pristál v kazašskej stepi.

Nevydarený štart lode Sojuz:
Zdroj: SITA/AP/Dmitri Lovetsky

Nevydarený štart lode Sojuz:
Zdroj: SITA/AP/Dmitri Lovetsky

Podľa agentúry RIA-Novosti boli po nevydarenom štarte pozastavené všetky ruské pilotované lety do vesmíru. Rusko pritom zatiaľ zabezpečuje všetku dopravu posádok na ISS a späť na Zem. Budúci rok plánujú testovacie lety americkej súkromnej spoločnosti.

Nick Hague z NASA a Alexej Ovčinin z ruskej agentúry Roskosmos vyštartovali vo štvrtok z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane o 14:40 tamojšieho času. Raketa Sojuz mala doraziť do cieľa o šesť hodín neskôr. Pre Američana to bol prvý pokus dostať sa do vesmíru, kde Ovčinin v roku 2016 strávil šesť mesiacov.

Nevydarený štart lode Sojuz:
Zdroj: SITAP/AP/Dmitri Lovetsky

Na stanici je teraz trojčlenná posádka, ktorú tvorí Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Nemec Alexander Gerst. Na ISS dnes mierili len dvaja noví členovia posádky. Voľné zostalo jedno miesto vyhradené pre ruského kozmonauta, ktorý má mať na starosti plánované pripojenie nového ruského modulu Nauka. Dátum vypustenia modulu sa ale opäť odložil.

Nevydarený štart lode Sojuz:
Zdroj: SITAP/AP/Dmitri Lovetsky

Ruský, respektíve sovietsky vesmírny program zažil veľké problémy pri štarte rakety s ľudskou posádkou pred 35 rokmi, v septembri 1983. Vtedy necelú minútu pred vypustením lode Sojuz T-10-1, ktorá mala zamieriť k orbitálnej stanici Saljut 7, vypukol požiar nosnej rakety. Kozmonauti Vladimir Titov a Gennadij Strekalov prežili vďaka záchrannému systému, ktorý kabínu s nimi vyniesol do výšky jedného kilometra, aby po piatich minútach dosadla štyri kilometre od horiacej rakety.

Nevydarený štart lode Sojuz:
Zdroj: SITAP/AP/Dmitri Lovetsky

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin dnes na facebooku oznámil, že ruská kozmická agentúra podpísala v Bajkonure zmluvu s vedením vesmírneho strediska SAE o príprave a realizácii letu prvého kozmonauta emirátov na ISS.

Nevydarený štart lode Sojuz:
Zdroj: SITA/AP/Dmitri Lovetsky

Na záverečnú etapu prípravy priletelo do Ruska 31. júla deväť kandidátov zo SAE. Z nich už vybrali dvoch kandidátov, ktorí začali predletový výcvik v ruskom Stredisku pre prípravu kozmonautov. Let prvého kozmonauta Spojených arabských emirátov naplánovali na apríl budúceho roka. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici mal stráviť približne týždeň a vrátiť sa s posádkou lode Sojuz MS-10. Kvôli dnešnému nevydarenému štartu ale zrejme tento plán nevyjde.

Nevydarený štart lode Sojuz:
Zdroj: SITA/AP/Dmitri Lovetsky

Rogozin oznámil, že Roskosmos vytvorí komisiu, ktorá bude vyšetrovať okolnosti nehody. Dnešný štart bol venovaný 100. výročiu vzniku Závodu experimentálnej strojárskej výroby raketovo-kozmickej korporácie Energija, kde sa vyrábajú rakety Sojuz.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK, TASR, SITA
VIDEO: YouTube/Space Videos/SciNews

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články