Streda27. september 2023, meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav

NASA predstavila posádky kozmických lodí: FOTO Toto je budúcnosť vesmírneho objavovania

NASA predstavila posádky nových kozmických lodí SpaceX Dragon a Boeing Starliner Zobraziť galériu (3)
NASA predstavila posádky nových kozmických lodí SpaceX Dragon a Boeing Starliner (Zdroj: SITA/AP Photo/David J. Phillip)

WASHINGTON - Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predstavil v piatok nové tímy astronautov, ktorí sa budú podieľať na obnovení amerických letov do vesmíru v kozmických lodiach vyvíjaných spoločnosťami Boeing a SpaceX. Informovala o tom v sobotu spravodajská stanica Sky News.

Sedem mužov a dve ženy budú od budúceho roka štartovať z kozmodrómu Cape Canaveral na Floride k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), pričom zmienené spoločnosti uskutočnila prvé testovacie lety už koncom tohto roku. "Po prvý raz od roku 2011 máme na dosah vyslanie amerických astronautov na amerických raketách z územia USA," tvrdí NASA.

NASA predstavila posádky nových
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/David J. Phillip)

Pre Američanov ide o významný krok vpred po problémoch s vysielaním svojich posádok do vesmíru. Americkí astronauti museli od uvedeného roku využívať na let do kozmu ruské moduly a poplatok za jedno miesto bol 82 miliónov dolárov.

NASA predstavila posádky nových
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/David J. Phillip)

Nové, opakovane použiteľné kozmické lode SpaceX Dragon a Boeing Starliner sú vyvíjané za pomoci miliardových dotácií od NASA. Táto vesmírna agentúra zároveň uzavrela kontrakt so spoločnosťami SpaceX a Northrop Grumman na vynášky nákladu k ISS od roku 2012. Posádku lode Boeing Starliner tvoria Christopher Ferguson, Nicole Aunapu Mannová, Eric Boe, Sunita Williamsová a John Cassada. Posádku lode SpaceX Dragon tvoria Doug Hurley, Victor Glover, Robert Behnken a Michael Hopkins.

Viac o téme: VesmírNASASpaceXSpojené štáty
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu