Pondelok, 3. október 2022. Meniny má Stela, zajtra František.

Prvý prejav Camerona po brexite: Výsledok referenda musíme rešpektovať

Prvý prejav Camerona po brexite.Galéria fotiek (2)
Prvý prejav Camerona po brexite.
Zdroj: SITA

LONDÝN – Minulotýždňové referendum bolo "jedným z najväčších výkonov demokracie" v dejinách Spojeného kráľovstva, povedal dnes britský premiér David Cameron na úvod svojho prvého parlamentného prejavu po hlasovaní o tzv. brexite. Položiť verejnosti otázku týchto "rozmerov" bolo podľa neho správne.


Hoci bol výsledok referenda iný ako ten, ktorý by si želal, a trvá na svojich varovaniach ohľadne rizika prichádzajúceho s vystúpením z únie, rozhodnutie voličov "sa musí akceptovať a plnenie tohto rozhodnutia najlepším možným spôsobom sa musí začať", vyhlásil Cameron.

V rámci dvojhodinového prejavu pred členmi dolnej komory parlamentu premiér povedal, že vláda nesie "zásadnú zodpovednosť za zjednotenie krajiny" a odsúdil "opovrhnutiahodné" násilie voči imigrantom, ktoré sa v Británii objavilo po vyhlásení výsledkov referenda. S prejavmi z nenávisti sa podľa neho nebudú ostatní Briti stotožňovať. Cameron ďalej ponúkol záruku občanom z krajín Európskej únie, že ku zmene ich situácie bezprostredne nedôjde.

Prvý prejav Camerona po
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA

Britská vláda nebude spúšťať vyjednávania o odchode z EÚ "v tomto štádiu", konštatoval Cameron. Británia si pred aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy najskôr "musí určiť formu vzťahov, akú chce s EÚ", dodal.

Všetky kľúčové rozhodnutia budú podľa neho musieť počkať už na nového premiéra, "množstvo práce" sa však podľa neho môže začať už teraz. "Británia opúšťa Európsku úniu, Európe ani zvyšku sveta sa však nemôžeme otáčať chrbtom," upozornil. Cameron potvrdil vytvorenie nového vládneho tímu ohľadne brexitu, ktorý bude pozostávať z úradníkov a politických odborníkov.

Írsko chce čo najskôr začať rokovať s Britániou o hranici so Severným Írskom 

Bilaterálne rokovania medzi Dublinom a Londýnom o britskom rozhodnutí opustiť Európsku úniu sa na začiatku sústredia na Severné Írsko, hranice a spoločnú oblasť voľného pohybu osôb, povedal dnes v írskom parlamente tamojší premiér Enda Kenny. Oznámila to agentúra DPA.

"Budeme pokračovať v naliehavej a intenzívnej práci s britskou vládou a vedením Severného Írska, aby sme zistili, ako môžeme spoločne zabezpečiť, že výdobytky posledných dvoch desaťročí budú plne chránené... dohodami, ktoré vyjednáme," pokračoval Kenny.

Obe strany sa osobitne obávajú potenciálneho obnovenie pevnej hranice medzi Írskom a Severným Írskom, z ktorej boli kontroly postupne odstránené po uzavretí mierovej dohody v roku 1998. "Všetky tri vlády (Írska, Británie a Severného Írska) zdieľajú spoločný cieľ - chcú zachovať spoločnú oblasť cestovania a otvorené hranice na Írskom ostrove," dodal Kenny.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články