Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Steroidy z infikovaných ampuliek si vyžiadali už 11 mŕtvych

Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.10.2012 07:38

NEW YORK - Počet ľudí, ktorí v Spojených štátoch ochoreli na plesňovú meningitídu po injekčnom podaní steroidov z infikovaných ampuliek, dosiahol 119 prípadov. Ochoreniu podľahlo už 11 pacientov, oznámilo v utorok americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).


Novú bilanciu, podľa ktorej sa počet zaznamenaných prípadov nákazy zvýšil o 14 oproti pondelku, zverejnili po tom, ako najmenej jedno ochorenie hlásili v desiatom štáte USA - v New Jersey.

Ďalšími štátmi, v ktorých sa prípady vyskytli, sú Tennessee, Michigan, Virgínia, Indiana, Florida, Maryland, Minnesota, Severná Karolína a Ohio.

Zdravotnícke úrady spojili rozšírenie zriedkavého ochorenia s infikovanými ampulkami steroidových injekcií, používaných proti bolesti chrbtice. Steroid vyrobený špecializovanou lekárenskou spoločnosťou v štáte Massachusetts mohol byť injekčne podaný približne 13.000 pacientom, varovali úrady.

Firma liečivo zaslané do kliník v 23 štátoch stiahla, rovnako ako neskôr všetky svoje produkty. Meningitída je zápal mäkkých blán mozgu a miechy spôsobený rôznymi pôvodcami. U nakazených pacientov sa začnú prejavovať rozličné symptómy týždeň až štyri týždne po podaní injekcie infikovanej choroboplodnými zárodkami.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články