Sobota, 18. september 2021. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Slováci prispeli k vedeckému úspechu: Sme bližšie k pochopeniu vesmíru!

Zdroj: TASR
04.07.2012 16:14

BRATISLAVA / ŽENEVA - Fyzici z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) dnes potvrdili, že objavili novú subatomárnu časticu zhodnú s Higgsovým bozónom.


 

Dnešné výsledky sú označené ako predbežné. Sú založené na dátach zozbieraných v rokoch 2011 a 2012, pričom dáta z roku 2012 sú ešte stále analyzované. Higgsov bozón je subatomárna častica, o ktorej sa škótsky fyzik Peter Higgs pred troma desaťročiami domnieval, že by mohla vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje. Vedci ju hľadajú už takmer polstoročie.

Všetka hmota, ktorú sme schopní vidieť, netvorí viac ako 4 percentá toho, čo je vo vesmíre. Exotickejšia forma Higgsovho bozónu by mohla byť mostíkom k porozumeniu zvyšných 96 percent vesmíru, ktoré zostávajú utajené. "Dosiahli sme míľnik v chápaní nášho pôvodu," uviedol riaditeľ Rolf Heuer. "Objav častice zhodnej s Higgsovým bozónom nám otvára dvere k detailnejším štúdiám, vyžadujúcim väčšie štatistické údaje, ktoré vysvetlia jej vlastnosti a ozrejmia ďalšie záhady nášho Vesmíru."

Dušan Bruncko z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied sa priamo podieľa na výskume v CERN. Objav Higgsovho bozónu podľa neho znamená pre ľudstvo obrovský krok vpred. „Ukazuje to, že sme na dobrej ceste vedúcej k poznaniu nášho sveta. Tento deň by mohol byť začiatkom zmien, ktoré sú pre nás dôležité, by sme v poznaní mikro a makro sveta pokročili ďalej.“


Britský fyzik Peter Higgs
Slováci prispeli k vedeckému
Zdroj: TASR

Objavenie Higgsovho bozónu by malo overiť platnosť tzv. Štandardného modelu, ktorý je základnou fyzikálnou teóriou časticovej fyziky. Ide o teóriu, ktorá je všeobecne prijímaná, no niektoré veci nedokáže vysvetliť - najmä to, prečo majú niektoré častice hmotnosť a iné nie. Práve Higgsov bozón a s ním súvisiace Higgsove pole by malo byť zodpovedné za to, že častice majú hmotnosť. Novú časticu vedci hľadali vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC). Existenciu novej častice dokázali oba experimenty na dvoch nezávislých detektoroch častíc v LHC - CMS aj ATLAS.

Slovensko ako členský štát CERN priamo prispieva na budovanie a prevádzku urýchľovača LHC a tiež sa zúčastňuje na práci dvoch veľkých fyzikálnych experimentov - ATLAS a ALICE. Experimentálne zariadenie ATLAS pozostáva zo zložitého súboru špecializovaných detektorov zostavených do valca s priemerom 25 m a dĺžkou 45m, ktorý je umiestnený v podzemnej jaskyni cca 100 m pod úrovňou terénu. Pracuje na ňom viac ako 3-tisíc vedcov z celého sveta. Výskumný program ATLAS obsahuje stovky rôznych fyzikálnych úloh. Jednou z kľúčových otázok, na ktorú hľadá experiment odpoveď, je experimentálne overenie existencie Higgsovej častice - chýbajúceho prvku súčasného modelu interakcie častíc.

Za prácu oboch tímov sa už stihol poďakovať samotný tvorca teórie Peter Higgs, ktorý výsledky označil za "dôkaz odborných znalostí vedcov". "Nikdy som si nemyslel, že sa to podarí počas môjho života. Asi požiadam svoju rodinu, aby dala do chladničky nejaké šampanské," povedal 83-ročný Higgs.
 


Galéria

Britský fyzik Peter Higgs

Nástroje k článkuZDROJ: SITA; lad
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články