Predvolebná diskusia na univerzite sa skončila skôr, ako sa začala: Príčinou frašky bol europoslanec Uhrík | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Predvolebná diskusia na univerzite sa skončila skôr, ako sa začala: Príčinou frašky bol europoslanec Uhrík

Diskusiu poznačila účasť europoslanca Milana Uhríka z ĽSNS
Diskusiu poznačila účasť europoslanca Milana Uhríka z ĽSNS
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, Maarty, Ján Zemiar, TASR - Lukáš Grinaj
23.10.2019 14:01

BRATISLAVA - Ostalo z toho len jedno veľké fiasko. Jedna z prvých predvolebných diskusií politických lídrov na Ekonomickej univerzite v Bratislave (EUBA) sa predčasne zrušila. Dôvodom skorého konca tejto akcie bola podľa viacerých hostí účasť europoslanca za Ľudovú stranu Naše Slovensko Milana Uhríka.


Diskusiu s názvom Európske výzvy a programy politických strán organizovala na pôde Ekonomickej univerzity Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Univerzita mala tieto priestory len poskytnúť organizátorom v rámci prenájmu.

V tomto prípade išlo o Aulu v EUBA a diskusia sa mala uskutočniť budúci utorok 29. októbra od deviatej hodiny ráno. Vzápätí začali kotlebovci na sociálnej sieti šíriť plagát o tejto udalosti, na ktorom sú vyobrazení všetci diskutujúci, ktorí sa jej mali v danom bloku zúčastniť. Medzi nimi boli spomínaný Milan Uhrík, premiér Peter Pellegrini, bývalý prezident Andrej Kiska, šéf KDH Alojz Hlina a predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban.

Rúcať sa to začalo postupne

Medzi prvými, kto avizované vystúpenie v diskusii zrušil, bol predseda Kresťanskodemokratického hnutia Alojz Hlina. "Tejto diskusie sa nezúčastním. Zároveň si vyprosujem, aby moja fotografia bola použitá na plagáte kotlebovcov. Nepôjdem do diskusie s niekým, kto na otázku, či odsudzuje deportácie našich občanov do nacistických táborov odpovie: ...nie som historik," uviedol na sociálnej sieti líder KDH.


Nová nádej! VIDEO Po krachu trojkoalície Kisku s PS/Spolu je v hre veľké spájanie opozície


Nasledoval ho jeho mimoparlamentný partner a líder PS/Spolu Michal Truban, ktorý bol tiež medzi pozvanými. "Vážim si akademickú pôdu aj organizátorov, ale so zástupcom ĽSNS nediskutujem," uviedol Truban a v príspevku uviedol upravený plagát s dodatkom o jeho neúčasti. Rovnako účasť odmietol aj bývalý prezident a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska.

Predvolebná diskusia na univerzite
Zdroj: Facebook/Michal Truban

Nevyhnutné sa veľmi skoro dostavilo

Včera krátko po pol štvrtej poobede sa napokon organizátori rozhodli diskusiu zrušiť. Oznámili to aj na sociálnej sieti.

Predvolebná diskusia na univerzite
Zdroj: Facebook

Tí vidia za neúspechom politizáciu celej udalosti. "Zámerom konferencie „Diskusia lídrov: Európske výzvy a volebné programy politických strán“, ktorej organizátormi sú Zastúpenie Európskej Komisie na Slovensku a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku bolo získať názory politických strán na tri kľúčové výzvy pre Európu – starnutie obyvateľstva, digitalizácia a automatizácia a klimatické zmeny. Vzhľadom na nemožnosť naplnenia tohto cieľa z dôvodu odlišnej interpretácie jednotlivými aktérmi a celkovú politizáciu podujatia, sa ho organizátori rozhodli zrušiť. Názory politických aktérov na uvedené otázky sa pokúsia získať a prezentovať iným vhodným spôsobom," uvádza sa v stanovisku.

Prečo pozvali aj Uhríka

To, že sa diskusie mal zúčastniť aj člen ĽSNS sa dotyční snažili vysvetliť. Organizátori pre Denník N povedali, že pozvánky na podujatie začali diskutujúcim posielať ešte v polovici septembra, pričom tých si vyberali na základe prieskumov verejnej mienky politických strán. Pozvali teda všetky politické strany, ktoré mali viac ako päť percent voličov.

„Vzhľadom na to, že ide o predvolebnú diskusiu, zvolili sme postup podobný televíznym diskusiám. Pozývame všetkých, bez výnimky. Nejde o expertné podujatie, ale o politické,“ uvádza Patrik Kováč zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Uhrík tvrdí, že oponenti sa zľakli
Milan Uhrík
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Uhrík vidí za zrušením diskusie svojich oponentov. "Dôvod je ten, že liberáli na čele s Trubanom, Kiskom a Hlinom sa zľakli mojej účasti na diskusii a radšej sabotovali celé podujatie, ako by mali čeliť konfrontácii s inými názormi," uzavrel europoslanec za ĽSNS.


Galéria

Diskusiu poznačila účasť europoslanca Uhrík tvrdí, že oponenti

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články