°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

Pellegrini o SNP: Nikomu nemôžeme dovoliť spochybniť našu históriu

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: SITA/Jana Birošová
24.08.2019 20:05

ZLATÉ MORAVCE - Na našu históriu nesmieme zabúdať a nemôžeme ju nikomu dovoliť spochybniť. Zdôraznil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý si v sobotu uctil pamiatku obetí Slovenského národného povstania (SNP) pietnou spomienkou a pochodom Náučným partizánskym chodníkom Skýcov - Zlatno.


"Takto dávame najavo, ako si vážime hrdinstvo tých, ktorí bojovali za našu slobodu, ako si vážime tých, ktorí neprežili útrapy druhej svetovej vojny, a dávame jasne najavo, že my, ktorí sme dnes tu, ale aj väčšina občanov Slovenskej republiky, urobíme všetko pre to, aby sa táto zvrátená ideológia už nikdy nevrátila späť k moci," skonštatoval premiér a poďakoval sa za účasť na 31. ročníku pochodu.

Pellegrini zvlášť ocenil, že účastníkom mohli svoje osobné skúsenosti z čias SNP a vojny sprostredkovať pamätníci, ktorí za nás bojovali a ešte stále žijú. Vyzdvihol tiež to, že sa chcú zúčastniť aj na oslavách výročia Povstania v Banskej Bystrici.

"Je to 75. výročie SNP, kde ešte môžeme byť Bohu vďační, že sa ho dožili tí, ktorí za nás bojovali a ktorí sa na týchto oslavách chcú zúčastniť," zdôraznil. Podľa jeho slov ho mrzia neprajné hlasy v súvislosti s vojenskou prehliadkou v Banskej Bystrici, na ktorej sa predstaví slovenská armáda. "Je to niečo, čo patrí k našej histórii, čo patrí k našej národnej hrdosti," zdôraznil Pellegrini s tým, že nesmieme zabúdať na našu históriu a nemôžeme nikomu dovoliť ju spochybniť.

Gajdoš: Je dôležité vzdať hold ľuďom, ktorí bojovali za našu slobodu

Je dôležité vzdať hold ľuďom, ktorí za našu slobodu bojovali, a uctiť si ich, kým sú medzi nami. Povedal to minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ktorý si v sobotu uctil pamiatku obetí Slovenského národného povstania (SNP) pietnou spomienkou a pochodom Náučným partizánskym chodníkom Skýcov - Zlatno. Vyzdvihol hodnoty slobody a mieru, poukázal aj na silnejúcu netoleranciu a rastúci extrémizmus v súčasnosti.

"V dnešnej dobe je dôležité, aby sme si pripomínali dôležité udalosti našich dejín, a to aj takto autenticky v miestach, kde sa boje priamo odohrávali. A rovnako dôležité je vzdať hold ľuďom, ktorí za našu slobodu bojovali, a patrične si ich uctiť, kým medzi nami ešte sú," povedal minister. Zdôraznil tiež úlohu hrdinov a hrdiniek, ktorí boli počas druhej svetovej vojny odhodlaní poraziť fašizmus. "Nenechali sa zastrašiť, napriek tomu, že nemohli vedieť výsledok," dodal. Ocenil tiež význam podujatia, ktoré sa tento rok koná už po 31. raz. Vidí v ňom zmysel aj pre mladých ľudí.

Pochod partizánskym chodníkom sa uskutočňuje už od roku 1988. Vznikol z iniciatívy priameho účastníka partizánskych bojov Jána Husáka a vtedajších starostov obcí Zlatno a Skýcov. Rezort tiež priblížil, že obyvatelia oboch obcí v okrese Zlaté Moravce sa aktívne zapájali do protifašistického odboja, či už priamou účasťou na bojoch, alebo hospodárskou či spravodajskou podporou partizánskych skupín.

Nacistickí vojaci podľa slov rezortu obec Skýcov za pomoc protifašistickému odboju 16. marca 1945 vypálili a 13 jej obyvateľov odvliekli do koncentračných táborov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články