°C

Piatok, 18. september 2020. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Analytik prehovoril o Druckerovi: Môže mať šancu na úspech, musí k sebe zobrať správnych ľudí

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
02.07.2019 11:55

BRATISLAVA - Prípadná nová politická strana exministra zdravotníctva Tomáša Druckera má šancu uspieť v budúcoročných parlamentných voľbách. Povedal to politický analytik Ján Baránek. Podľa neho však ide v prvom rade o to, ako sa bude táto strana profilovať.


"Lebo kresťansko-konzervatívny priestor je dosť obsadený. Čo nám tu chýba, sú strany v ľavicovom priestore," priblížil Baránek s tým, že voliči Smeru-SD dnes nemajú alternatívu, ktorú by volili. Hoci podľa neho sa do ľavicového priestoru uberá Progresívne Slovensko, ktoré napĺňa znaky "novej ľavice". "Pokiaľ bude chcieť Tomáš Drucker zostať v strede a vyrábať akoby bývalé SDKÚ, to by mohla byť cesta, ale musel by začať oslovovať aj voličov Smeru," doplnil.

Oslovovať voličov by mal nielen programom strany, podľa ktorého sa mnohí voliči neriadia, ale predovšetkým by mal získať k sebe známe tváre. "On ako minister zdravotníctva nemal nejaké kauzy, ktoré by na neho mohli iné politické strany vyťahovať. Podstatné bude, koho si k sebe zoberie a to, či sú bez pochybnej minulosti," vyjadril Baránek. 

Príklad Zuzany Čaputovej

Dodal, že v dnešnej politickej situácii sú ľudia dôležitejší ako to, či je strana ľavicová alebo pravicová. "Dnes je silná požiadavka po novej politickej generácii, ktorá nie je spojená s oligarchami, s korupčnou minulosťou. Toto je dnes dôležitejšie ako program, videli sme to aj v prípade prezidentky Zuzany Čaputovej," podotkol.

Tomáš Drucker
Analytik prehovoril o Druckerovi:
Zdroj: Topky/Martin Bublavý

O tom, kto by sa mohol k Druckerovi zo známych mien pridať, je podľa politológa predčasné hovoriť, keďže všetko sú to zatiaľ iba špekulácie. Je presvedčený, že treba počkať na konkrétne vyjadrenia. Politický analytik zároveň tvrdí, že ak by strana vznikla v septembri, stále má dostatok času na získanie si voličov. "Je to dostatočný čas, lebo Drucker nie je neznámy, bol dosť dlho ministrom a má výhodu, že môže do politiky nastúpiť s čistým štítom," povedal Baránek.

Baránek považuje vyhlásenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica na adresu Druckera za čisto politické vyhlásenia. Fico sa v pondelok vyjadril, že pre Smer nepredstavuje konkurenciu údajne chystaná strana exministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Podľa neho ide o projekt, ktorého sa absolútne neobáva.


Čítajte aj: Drucker po rebríčku popularity pritvrdil! Návrat do politiky? Je to had, zrušil ho hneď Fico


"Predstavte si pána Druckera, ako chodí po východnom Slovensku, po dedinách, ktoré majú 200 - 300 ľudí a láka tam voličov nejakými sociálnymi otázkami. On jednoducho na to nemá," vyhlásil Fico s tým, že Drucker je "typický kaviarenský liberálny politik." Podľa Baránka musíme počkať na realitu. "Politik nepovie, že toto je strana, ktorá ho môže ohroziť. Aká bude realita zistíme, keď strana naozaj vznikne a budeme poznať program, ľudí, zameranie. To, čo Fico hovorí, je však legitímne, ale nemusí to odzrkadľovať budúcu realitu," dodal.

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Drucker vyráža medzi ľudí

Exminister zdravotníctva Tomáš Drucker vyráža medzi ľudí, chce diskutovať o senioroch, rodinách aj o zdravotníctve. Povedal to vo videu, ktoré zverejnil na svojej stránke na Facebooku. Drucker, ktorý pre médiá viackrát potvrdil, že zvažuje založiť politickú stranu, reagoval aj na júnový prieskum dôveryhodnosti politikov, v ktorom skončil hneď po premiérovi Petrovi Pellegrinim a po prezidentke SR Zuzane Čaputovej. "Chcem poďakovať za mesiace podpory, ktorú mi prejavujete. Pre mňa to je veľmi dôležité, povzbudzujúce a príjemné. Bol som aj milo prekvapený, keď som videl prieskumy dôveryhodnosti, v ktorých som sa umiestnil na tak vysokej pozícii, zvlášť keď si uvedomím, že už je to viac ako rok, čo som odišiel z pozície ministra," povedal vo videu.

Drucker uvažuje nad tým, ako túto dôveru nesklamať. "A rozhodol som sa. Vyrážam za vami. Toto leto chcem stráviť s vami v debatách o tom, aké mám konkrétne predstavy o tom, ako zlepšiť Slovensko, ako pomôcť mladým rodinám, aby nemuseli uvažovať nad tým, či si môžu dovoliť jedno alebo dve deti. Potrebujeme hovoriť o dôstojnom živote pre našich seniorov, konkrétne opatrenia, nie raz za rok hovoriť o trinástom dôchodku. Potrebujeme hovoriť aj o zdravotníctve," vyhlásil s tým, že hoci za dva roky jeho ministrovania ako nominanta Smeru sa veľa podarilo, stále treba ešte veľmi veľa urobiť. Ľuďom cez video odkazuje, aby mu napísali, kde by mal prísť, o čom chcú hovoriť. "Potrebujem počuť a cítiť spätnú väzbu," uzavrel Drucker.


Galéria

Tomáš Drucker Tomáš Drucker Robert Fico

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
VIDEO: Facebook/Tomáš Drucker

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články