Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Dankova návšteva Ruska bola pomerne neštandardná, ozrejmil Lajčák

Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
20.02.2019 17:15

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko sa neplánuje pri svojich pracovných cestách riadiť podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Vyplýva to z Dankových vyjadrení na stredajšej tlačovej konferencii, na ktorej šéf SNS okrem iného vyhlásil, že nie je pod ministrom Lajčákom.


"Ja nie som pod Lajčákom. Keď sa ja rozhodnem zajtra, že pôjdem do Honolulu, tak pôjdem," zdôraznil Danko. Zopakoval, že je za to, aby Slovensko malo vyvážené vzťahy smerom na všetky svetové strany. Zopakoval, že do Ruska chodiť bude.

Práve k Dankovej minulotýždňovej návšteve Ruska Lajčák povedal, že bola pomerne neštandardná. O návšteve sa podľa jeho slov rezort dozvedel až dva dni pred jej konaním. "Štandardné je, že cesty našich ústavných činiteľov dohadujú naše zastupiteľské úrady. V danom prípade to nebolo tak," poznamenal Lajčák. Danko sa počas návštevy stretol so šéfom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom a rokoval s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Neštandardná návšteva Ruska

Návšteva Ruska, ktorú minulý týždeň absolvoval predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), bola pomerne neštandardná. Po stredajšom rokovaní vlády ju takto označil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). O návšteve sa podľa jeho slov rezort dozvedel až dva dni pred jej konaním sa.

"Štandardné je, že cesty našich ústavných činiteľov dohadujú naše zastupiteľské úrady. V danom prípade to nebolo tak," poznamenal Lajčák na margo jednodňovej pracovnej návštevy, počas ktorej sa Danko stretol so šéfom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom a rokoval s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Lajčák odpovedal aj na otázku, ako vníma spochybňovanie svojich stanovísk v parlamente. "Vnímam to jednak v kontexte kalendára, ale zároveň to vnímam s ustarostením, pretože, samozrejme, že môžu vznikať otázky o tom, či si Slovensko náhodou v tichosti neprehodilo výhybku a či naše programové vyhlásenie, v ktorom je jasne zadefinovaná orientácia na EÚ a naše členstvo v NATO, je naozaj takéto jednoznačné aj v srdci poslancov," konštatoval Lajčák.

Podľa svojich slov však zatiaľ neľutuje, že stiahol svoju demisiu. Pokiaľ ide o vládu, tá podľa neho určite výhybku neprehadzuje. "Čo sa týka parlamentu, musíte sa spýtať poslancov. Respektíve ukážu to najbližšie rokovania o zahraničnej politike, ktoré v parlamente budú," dodal minister.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články