Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Štát ako zlatá baňa: Remišová poukázala na firmy s prepojeniami na Bödöra, získali milióny

Veronika Remišová
Veronika Remišová
Zdroj: TASR/Martin Baumann
13.04.2018 14:30

BRATISLAVA - Firmy s prepojeniami na oligarchu Miroslava Bödöra získali za posledné roky od jedinej štátnej firmy zákazky za 20 miliónov eur. Ani v jednom prípade nie sú známe detaily verejného obstarávania a často nie sú zverejnené ani zmluvy. Uviedla to počas piatkovej tlačovej konferencie podpredsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.


VIDEO Machinácie okolo národnej kultúrnej pamiatky: V jej pozadí sú Bödör a Krajmerová

Remišová poukázala na ďalšiu zákazku, ktorú získala firma s podobnými prepojeniami. "Štátny podnik Transpetrol uzatvoril 4. apríla zmluvu s firmou B&R Construction, s.r.o., za 2,6 milióna eur na výstavbu novej meracej stanice ropovodu. U tejto firmy existujú podozrenia na prepojenia na spoločnosť Bonul," uviedla Remišová, pričom doplnila, že doposiaľ nie je zverejnená zmluva, nie je známe ani verejné obstarávanie.

"Táto firma s Transpetrolom od decembra 2015 uzatvorila päť zmlúv v hodnote viac ako štyri milióny eur," povedala Remišová. Spoločnosť B&R Construction sídlila podľa slov poslankyne NR SR do konca roka 2015 v Nitre v nehnuteľnosti patriacej spoločnosti Bonul. "Jedným z dvoch majiteľov a konateľov je Radimír Vailing. Je to osoba, o ktorej písal aj zosnulý novinár Ján Kuciak," uviedla poslankyňa NR SR. 

Štát ako zlatá baňa:
Zdroj: FB/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Zo zmluvy s Transpetrolom podľa Remišovej profitovala aj firma blízka Bödörovcom Best-Stav. "Tá s Transpetrolom podľa centrálneho registra zmlúv uzatvorila v roku 2014 zmluvu v hodnote 1,5 milióna eur. Bonul od začiatku roku 2011 uzatvoril s Transpetrolom zmluvy za šesť miliónov eur," povedala Remišová. 

"Firmy z nitrianskej skupiny získali od štátnej firmy Transpetrol zákazky za zhruba 20 miliónov eur. Ani v jednom prípade nevieme detaily verejného obstarávania a často nie sú zverejnené ani zmluvy. Transpetrol sa skrýva za dieru v infozákone," doplnila Remišová. 

Remišová poukázala aj na spoločnosť Bonul, ktorá "zo štátu od roku 2011 vytiahla viac ako 42 miliónov eur." Podľa Remišovej, ak sa k tomu pripočítajú aj ďalšie firmy z nitrianskej skupiny, tak sa dá hovoriť o sume viac ako 100 miliónov eur. "Pre niektorých podnikateľov je štát zlatá baňa. Ich biznis model je založený najmä na obchodoch so štátom, k čomu potrebujete samozrejme aj dobré vzťahy," uzavrela Remišová. 


Galéria

Veronika Remišová

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Martin Baumann, FB/Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti;
VIDEO: FB/Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články