Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Pravica musí prejsť sebareflexiou, tvrdí Žitňanská

Lucia ŽitňanskáGaléria fotiek (1)
Lucia Žitňanská

BRATISLAVA - Ak chcú byť pravicové strany alternatívou k vláde jednej strany, musia sa poučiť z výsledku volieb a prejsť sebareflexiou, myslí si podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.


"Hovoriť si, kto je za čo vinný, dnes nemá zmysel, poučiť sa, takto to už nemôže v budúcnosti fungovať, či už v opozícii alebo v nejakej budúcej koalícii," povedala dnes v relácii televízie Markíza Na telo. Dodala, že pravicové strany sa svojimi predvolebnými spormi výraznou mierou podpísali pod víťazstvo Smeru-SD.

Žitňanská je presvedčená, že schopnosť dohodnúť sa opozičné strany preukážu v utorok a definitívne sa dohodnú na rozdelení postov v parlamente. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v tejto súvislosti zdôraznil, že garantuje 13 hlasov poslancov za svoju stranu pri voľbe Eriky Jurinovej z Obyčajných ľudí na post podpredsedníčky parlamentu, ale kľúčový bude postoj dominantného Smeru-SD. Možnosť, že po jej prípadnom nezvolení sa bude o podpredsednícku stoličku uchádzať on, vylúčil. Minister kultúry za SaS Daniel Krajcer ocenil schopnosť Bugára pri spore s "obyčajnými" ustúpiť, ale celý spor o stoličku považuje za malicherný.

Bugár aj Krajcer prisľúbili, že v opozícii sa budú usilovať o konštruktívny postoj a dobré návrhy v parlamente podporia aj keby ich predložil Smer-SD, pripravení ale budú aj na tvrdú kritiku. Krajcer vzápätí podčiarkol, že sľuby sociálnych demokratov o istotách pre občanov čoskoro narazí na sociálnych demokratov. SDKÚ-DS bude podľa Žitňanskej pri vládnych krokoch ostražitá, keďže sa jej nechce veriť, že by sa predseda Smeru-SD Robert Fico zmenil na "kovaného" demokrata. "Robert Fico sa nezmenil, ale sa poučil," podotkla.

Predčasné voľby a spory v opozícii podľa Žitňanskej spôsobili aj zlý volebný výsledok SDKÚ-DS. Pripustila, že niektoré príčiny sa nachádzajú aj vo vnútri jej strany. Analyzovať ich SDKÚ-DS bude na májovom kongrese, na ktorom podľa Žitňanskej strana ponúkne nový tým a program. Stratu polovice voličov dosluhujúci minister kultúry za SaS Daniel Krajcer pripisuje tvrdej kampani, ktorá sa podľa neho proti liberálom viedla. Nepáčilo sa mu ani to, že kampaň bola venovaná predovšetkým kauzám a útokom a nie programu, kde sa liberáli cítia silní.

Bugár skritizoval SMK, ktoré sa do parlamentu nedostala, ale získala hlasy 100-tisíc maďarských voličov, ktoré "prepadli". "To je obrovská nezodpovednosť SMK, je to obrovská škoda, 100-tisíc hlasov, to je skoro ďalších osem poslancov," vyhlásil. Opozícia podľa Bugára potrebuje približne pol roka na zotavenie a potom bude potrebné vybudovať istý formát spolupráce pätice opozičných strán. Žitňanská Bugárove slová potvrdila s tým, že jej strana bude pripravená pustiť sa do spolupráce. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články