Slovenský spoločník albánskeho kráľa klanu! Biznis po bratovi, ktorý sedí za objednávku vraždy | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Slovenský spoločník albánskeho kráľa klanu! Biznis po bratovi, ktorý sedí za objednávku vraždy

Niekoľko klenotníctiev v Bratislave vlastní Antoni Jakupi a jeho rodina.
Niekoľko klenotníctiev v Bratislave vlastní Antoni Jakupi a jeho rodina.
Zdroj: maps.google.com, FB/Q.O.
04.06.2018 05:55

BRATISLAVA – Antonino Vadala je prepojený aj s macedónskymi Albáncami v Lučenci a Leviciach. Okrem nich existuje ešte jedna vetva – klan Osmani, ktorý sledovali kvôli praniu špinavých peňazí či narkobiznisu. S klanom Osmani sa však spája aj prípad starý niekoľko rokov – pokus o vraždu zlatníka. Objednávateľom bol podnikateľ Kole Jakupi, jeho brat Anton v súčasnosti podniká v Bratislave a v Česku podnikal práve s Osmanim.


Z klanu Osmani sa po informáciách, ktoré odhalil investigatívny tím, stáva najznámejšou postavou Qazim Osmani. Tento klan sa spája s albánskou mafiou a okrem bratislavského kasína figuruje Osmani podľa českého obchodného registra aj v inej firme. Ide o firmu EUROPLAN INVEST, s. r. o. so sídlom v Prahe. Qazim Osmani v nej figuroval ako spoločník desať rokov.

Osmani podnikal s objednávateľom vraždy

Osmaniho spoločníkmi vo firme boli bratia Jakupiovci z Chorvátska. Konkrétne ide o Antona, Koleho a Edmonda. Rodina Jakupiovcov je napojená na Osmaniho klan aj podľa nemeckých médií. Jakupiovci podnikajú na troch frontoch. Siete obchodov majú v Bratislave, Prahe a v chorvátskom meste Rovinj. Anton Jakupi však postupne preberal biznis po svojom bratovi Kolem, ktorý ho nemohol ďalej vykonávať. Dôvodom bolo jeho odsúdenie na 13 rokov za pokus o vraždu. Kole Jakupi v prípade figuroval ako objednávateľ.

Slovenský spoločník albánskeho kráľa
Zdroj: maps.google.com, FB/Q.O.

Anton má momentálne v Bratislave podľa obchodného registra niekoľko firiem so svojou manželkou Aferditou. Rovnako majú na Slovensku uvedený aj dlhodobý pobyt. Jedno zo zlatníctiev manželov Jakupiovcov, Klenotníctvo Benix, sídli v Starom meste, pričom na tejto adrese má sídlo niekoľko ich ďalších firiem. Druhé sa nachádza v jednom z bratislavských obchodných centier. Manželia sú konateľmi či spoločníkmi v niekoľkých ďalších firmách v Bratislave.


Vadalovi Albánci získali na Slovensku milióny z dotácií: A opäť prepojenie na políciu a politikov


Albánci si vybavovali účty

Kole Jakupiho dva roky po incidente odsúdili za pokus o vraždu zlatníka Marjana G., albánskeho majiteľa zlatníctva. Kole si mal celú vraždu naplánovať a objednať. Prípad sa stal v roku 2006 v kosovsko-albánskej komunite a Kole si mal so zlatníkom vybavovať staré účty. Jeho meno sa tak dostalo do povedomia európskej verejnosti a polície. Kole Jakupi dostal 13 rokov väzenia a okrem neho si 12,5 roka odsedí v base aj Sergej (Serchio) Beriša.

Slovenský spoločník albánskeho kráľa
Zdroj: Facebook/Qazim Osmani

Beriša vzal od Koleho 20-tisíc eur v jednom z pražských hotelov. Pred súdom neskôr povedal, že s tým nemá nič spoločné. V prípade zohral dôležitú úlohu aj Barjat B., kľúčový svedok, ktorý bol tiež zapletený do pokusu o popravu. Na súde však tvrdil, že pôvodne malo ísť o sledovanie neverného manžela. Keď sa dozvedel, že ide o chystanú popravu, z Prahy zo strachu utiekol.

Popravu mal vykonať Slovák

V prípade figuruje aj Slovák Ján Rusó. Práve on mal popravu vykonať a na zlatníka dvakrát vystreliť, pričom ho zasiahla len jedna strela a druhá skončila v kabíne výťahu. Marjan sa následne po Rusóovi zahnal a pokus o vraždu prežil. Ján Rusó dostal rovnako ako ostatní trest vo výške 12,5 roka. Po tom, čo Koleho obvinili z objednávky vraždy, jeho biznis prevzal jeho brat Anton Jakupi. Ich rodina vlastnila v Prahe niekoľko firiem, medzi ktorými bolo aj zlatníctvo.

Chápadlá mafie sa po informáciách, ktoré odhalil investigatívny tím, dotkli ďalších klanov. Antonino Vadala je prepojený na macedónskych Albáncov, ktorí pôsobia v Lučenci a v Leviciach. Ide o podnikateľov okolo Seata Aličaušiho a Rami Kukuliho. Ďalšími menami, ktoré sa v súvislosti s Vadalom skloňovali, boli Sami Muslija a Qazim Osmani.

Meno Samiho Musliju  sa nachádza v záznamoch juhoslovanskej tajnej služby. S albánskou mafiou sa spája aj klan Osmani, pod ktorého vplyvom je najväčšie bratislavské kasíno, ktoré prevzala česká firma Banco-Casino. Pod kontrolou ju má kosovský Albánec Qazim Osmani. Jeho biznis i rodinu dlho sleduje nemecká tajná služba, ktorá jeho majetok odhaduje na štyristo miliónov eur. Osmaniho klan je podľa nich organizovanou skupinou, ktorá je aktívna v transfere kokaínu, praní špinavých peňazí, vo vydieraní a násilí.


Galéria

Niekoľko klenotníctiev v Bratislave

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
FOTO: maps.google.com, FB/Q.O.

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články