°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

MIMORIADNA SPRÁVA V Tatrách zabíjali blesky: Obete na Slovensku aj v Poľsku, zahynuli aj dve deti

Záchranári prenášajú z helikoptéry do sanitky prvých ľudí zranených počas búrky s bleskami 22. augusta 2019 v poľskom Zakopanom.
Záchranári prenášajú z helikoptéry do sanitky prvých ľudí zranených počas búrky s bleskami 22. augusta 2019 v poľskom Zakopanom.
Zdroj: TASR/AP Photo/Bartlomiej Jurecki
22.08.2019 19:10

VYSOKÉ TATRY - Čierny deň v Tatrách! Blesky zabíjali na slovenskej aj poľskej strane pohoria. Podľa dostupných informácií u nás hlásia jednu obeť, v Poľsku zahynuli štyri osoby, vrátane 13-ročného chlapca. Približne tridsať osôb je zranených. Na pomoc obetiam vyslali v daždivom a hmlistom počasí štyri helikoptéry.


V Západných Tatrách blesk usmrtil českého turistu. Ako informuje Horská záchranná služba na svojej oficiálnej webovej stránke, v poobedňajších hodinách záchranárov HZS požiadala o pomoc česká turistka, ktorá bola so svojím kolegom na vrchole Baníkova.

V Tatrách zabíjali blesky
Zdroj: Facebook/Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE

„Obaja boli zasiahnutí bleskom. Turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolegu tlaková vlna zhodila do Baníkovského kotla. Turistovi už lekár nedokázal pomôcť, pretože pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom,“ približujú na stránke záchranári. Pacientku letecky transportovali do doliny, odkiaľ ju odviezli terénnym sanitným vozidlom do nemocnice.

V Tatrách zabíjali blesky
Zdroj: Facebook/Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), ktorá smerovala do Žiarskej doliny. Pri pacientke pomocou navijaka vysadili horského záchranára, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Pacientovi v Baníkovskom kotli už lekár VZZS nedokázal pomôcť. "Pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom," doplnili horskí záchranári. Pacientku následne letecky transportovali do doliny, odkiaľ pokračovala terénnym sanitným vozidlom do nemocnice.

V Tatrách zabíjali blesky
Zdroj: Facebook/Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE

Počas prvej záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tam blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a paralyzovaný. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a letecky ho transportovali do nemocnice.

V Tatrách zabíjali blesky
Zdroj: Facebook/Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE

Horskí záchranári momentálne pozemne transportujú telesné pozostatky nebohého turistu do Žiarskej doliny. Do obidvoch záchranných akcií bolo nasadených 50 horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov VZZS.

V Tatrách zabíjali blesky
Zdroj: Facebook/Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE

V Poľsku hlásia 4 mŕtvych a vyše 30 zranených

V poľských Tatrách zabil blesk štyroch ľudí. Medzi zosnulými je aj dieťa. Hovorkyňa tamojších úradov pre agentúru AP uviedla, že počet mŕtvych jej potvrdil vedúci záchrannej akcie.

Šéf záchrannej služby Jan Krzysztof povedal, že blesk zasiahol ľudí na vrchole horského masívu Giewont a na ďalších miestach, pričom približne tridsať osôb je zranených. Na pomoc obetiam vyslali v daždivom a hmlistom počasí štyri helikoptéry.

Podľa informácií portálu sú medzi obeťami na životoch dve deti. Hovorkyňa vojvodu Malopoľského vojvodstva, na ktorého území došlo k štvrtkovej tragédii, uviedla, že v danej oblasti pokračuje "intenzívna záchranná operácia". Samotný vojvoda Piotr Čwik medzitým podľa portálu Gazeta.pl uviedol, že zranených je zrejme oveľa viac, keď iba nemocnica v meste Zakopane prijala 89 osôb. Ďalších prepravili do mesta Nowy Targ.

Podľa údajov poľskej Tatranskej dobrovoľníckej záchrannej služby (TOPR) prebiehal zásah v západotatranskom masíve Giewont, kde blesk udrel do skupiny turistov. V tejto skupine sa nachádzali aj deti.

Na poľskej strane Tatier sa pri búrke nezranili žiadni Slováci

Počas búrky s bleskami na poľskej strane Západných Tatier, ktorá si vyžiadala štyroch mŕtvych a viac než 30 zranených, sa nezranili žiadni Slováci. Uviedol to hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.


Galéria

Záchranári prenášajú z helikoptéry V Tatrách zabíjali blesky V Tatrách zabíjali blesky V Tatrách zabíjali blesky V Tatrách zabíjali blesky V Tatrách zabíjali blesky Záchranári prenášajú z helikoptéry

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články