Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Zatkli údajného vodcu al-Káidy: Ako dlho žil v americkom meste, nie je známe

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
01.02.2020 07:24

PHOENIX - V meste Phoenix v americkom štáte Arizona zatkli muža, ktorý v čase, keď pôsobil ako vodca teroristickej skupiny al-Káida v irackom meste Fallúdža, údajne zabil dvoch policajtov. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie amerických federálnych úradov o tom informovala agentúra Reuters.


Alí Ahmed Núrí (42) je na zozname hľadaných osôb irackej polície. Podľa vyjadrenia amerických úradov v Arizone ho úrady v Iraku podozrievajú z úkladnej vraždy irackých policajtov z roku 2006. Iracký sudca vydal na Núrího zatykač a tamojšia vláda zaslala americkému ministerstvu spravodlivosti žiadosť o jeho vydanie. Vo štvrtok ho zadržali vo Phoenixe. V piatok predstúpil v súvislosti s vydaním do Iraku pred súd v Phoenixe.

Podľa irackej vlády bol Núrí vodcom skupiny al-Káida v irackom meste Fallúdža. Organizácia tam plánovala operácie proti irackej polícii. Vo vyhlásení amerických úradov sa ďalej uvádza, že podrobnosti z irackej žiadosti bude treba ešte pred súdom preukázať. Vydanie Núrího do Iraku musí potvrdiť americký súd a o jeho vydaní z USA potom rozhodne minister zahraničných vecí. Kedy Núrí vstúpil do Spojených štátov, ani ako dlho žil v Phoenixe, nebolo z citovaného vyhlásenia známe, dodal Reuters.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články