Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Daniela Peštová: Anjelsky krásna

Všetko je relatívne. Hlavne v tomto biznise. Jeden deň ste in, na druhý deň out.
Všetko je relatívne. Hlavne v tomto biznise. Jeden deň ste in, na druhý deň out.
14.12.2007 13:33

Topmodelka, matka, partnerka. Tieto tri slová sú zdanlivo nezlúčiteľné. Češka Daniela Peštová, ktorú väčšina Slovákov pozná ako krásnu polovičku Paľa Haberu, je však dôkazom toho, že keď sa chce, tak sa dá zvládnuť všetko.


O čom snívajú v detstve budúce topmodelky?

Ja som chcela byť princezná a potom učiteľka. (úsmev)

Tak od tej princeznej na móle občas nemáte ďaleko. Spomeniete si ešte niekedy na svoje modelingové začiatky? Na to, ako vás v devätnástich objavili?

Pamätám si to veľmi dobre. Bola jeseň a ja som šla práve s priateľom do kina na pešej zóne v Prahe. Premietali film Wall Street, my sme nestíhali a vchádzali sme do kina ako poslední. Možno aj vďaka tomu si ma všimla Milada Karasová, ktorá spolupracovala s istou francúzskou agentúrou. Zastavila ma, pozvala na konkurz, no a tak sa to všetko začalo. Onedlho som vyhrala konkurz a odletela som do Paríža.

To bolo rýchle. Ako zareagovali rodičia, keď ste namiesto vysokej školy dali prednosť modelingu v Paríži?

Áno, všetko sa to zomlelo dosť rýchlo. Naši určite obavy mali, ale... neboli proti. Bola som dospelá a toto bola zaujímavá ponuka.

Nepochybne. Začiatky nebývajú jednoduché. Čo ste si so sebou priniesli do Paríža a ako ste prežívali prvé dni?

Čo som si so sebou priniesla, to si už nepamätám, ale určite to boli všetky moje najlepšie „sviatočné” šaty. Pocity boli väčšinou pozitívne, bývala som tam s dvoma českými dievčatami, takže som si to nejako neuvedomovala. Ale dlho som bola presvedčená, že sa pomýlili a že ma pošlú rýchlo naspäť.

Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Ale neposlali. Namiesto toho vás čakali prvé fotenia a prehliadky. Ani tam ste si neuvedomili, že ide o veľa?

V televízii dávali dokument o konkurze, ktorý som vyhrala, a tak sa o mne dozvedelo veľa dôležitých ľudí. Vlastne som nemusela absolvovať celý ten nekonečný rad kastingov a hneď som začala pracovať. Jedna z mojich prvých prác bola v Miláne so svetoznámym fotografom Patrickom Demarchelierom a to bolo moje veľké šťastie.

V Paríži ste sa dlho neohriali a presťahovali ste sa do New Yorku. Prečo?

V Paríži som bola asi šesť mesiacov, potom prišla ponuka ísť do New Yorku. Ukázať sa tamojším agentúram, fotografom. Netrvalo dlho a prišli na to, že som pre Ameriku ten „správny typ“.

Nerobilo vám problém zmeniť v takom krátkom časovom úseku miesto pobytu, priateľov a všetko ostatné?

Veľmi som nad tým nepremýšľala. V podstate ani nad väčšinou mojich osudových rozhodnutí. Jednoducho to tak nejako vyplynulo. Hoci som sa musela na začiatku popasovať s tým, že som nevedela po anglicky a celkovo si zvyknúť na ten ich americký optimistický pohľad na svet, myslím si, že sa mi to podarilo celkom ľahko. Zvykla som si.

Ste zrejme prispôsobivý človek. Niekto sa nedokáže vyrovnať s tým, že mnoho ľudí, ktorých tam stretne, zareaguje na informáciu, že pochádzate z Čiech alebo zo Slovenska, vetou „And which exit is it?“. Vy ste sa azda s niečím podobným nestretli?

Áno, našli sa aj takí, ktorí to nevedeli, ale veľa ich poznalo Československo vďaka Lendlovi alebo Martine Navrátilovej. A, samozrejme, vďaka hokeju.

Späť k vám. Je veľa modeliek, ale iba pár z nich je označovaných za top. Kedy ste získali toto privilégium vy?

Prelom prišiel zrejme po mojej prvej titulke pre Sport’s Illustrated, ale utvrdilo sa to až po spolupráci s Victoria’s Secret. Sú to veľmi komerčné záležitosti, akési inštitúcie v modelingovom svete, vďaka ktorým spozná vaše meno celá Amerika.

Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Napriek všetkému však, ako sa zdá, stojíte nohami stále pevne na zemi. Je ťažké nezblázniť sa zo slávy?

Ja to beriem tak, že všetko je relatívne. Hlavne v tomto biznise. Jeden deň ste in, ďalší deň out. Netreba tomu prikladať príliš veľký význam. V živote sú dôležitejšie veci než sláva a popularita.

Čo vám dal modeling?

Naučil ma stať sa samostatnou.

Nedávno ste sa priznali, že aj pri rodinnom fotografovaní nastavujete automaticky svoj najlepší profil a špúlite pery. Postihla vás vaša práca ešte v niečom? Slabosťou pre drahé oblečenie alebo značkovú bielizeň?

Nepotrpím si na značkové oblečenie, ale dokážem rozoznať kvalitu a trend. A spodná bielizeň? Na tom občas uletí každá z nás, nie?

Zmeňme tému. Veľa modeliek odďaľuje tehotenstvo až do štyridsiatky, lebo majú strach, že keď na čas zídu z očí, zídu aj z mysle... Ako ste o tom premýšľali pred rokmi vy?

V tomto vám musím trochu odporovať, pretože osobne poznám niekoľko veľmi úspešných modeliek, ktoré majú deti. Čo sa mňa týka, moje deti sú to najlepšie, čo sa mi kedy mohlo stať. Naučili ma pozerať sa inak na svet, tešiť sa z každej maličkosti. Naplnili ma neopísateľnou láskou a vďačnosťou.

Ale dá sa to zvládať popri vašej práci?

Dá, no ako mi určite dosvedčí väčšina pracujúcich mamičiek, je to hlavne o plánovaní.

Pomáha vám so starostlivosťou o deti aj partner Paľo Habera?

Áno, aj Paľo sa podieľa na rodičovských povinnostiach. Snažíme sa zladiť si pracovné povinnosti tak, aby bol vždy aspoň jeden z nás doma.

Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Aký je otec?

Prísny, ale spravodlivý.

Na záver mi nedá neopýtať sa vás, či vás modeling stále baví. Venujete sa mu predsa už sedemnásť rokov.

Baví ma to čím ďalej tým viac.

A je niečo, čo vám ešte chýba ku šťastiu?

Momentálne sa cítim veľmi šťastná.

Kto je Daniela Peštová?

V Amerike hádam ani niet ženy, ktorá by nepoznala jej tvár. Predvádzala po boku Naomi Campbell, Heidi Klum a ďalších hviezdnych tvárí svetových mól a ani vo svojich tridsiatich siedmich rokoch sa nemôže sťažovať na nedostatok lukratívnych ponúk. Paradoxne, na Slovensku a v Čechách jej meno nikdy veľmi nerezonovalo. Až po tom, ako sa prevalilo, že sa do nej zamiloval slovenský spevák Paľo Habera, sa začali všetci zaujímať, kto je tá blondínka po jeho boku. Od ich zoznámenia pretieklo už veľa vody, dôkaz ich lásky má päť rokov a volá sa Ella. Pár dcéru vychováva spolu s Yanickom, Danieliným synom z prvého manželstva, striedavo v Prahe a v Bratislave, podľa pracovných povinností. A manželstvo? Na to, aby boli spolu šťastní, vraj „papier“ nepotrebujú. A prečo by aj mali?

Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna
Daniela Peštová: Anjelsky krásna

Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: EvaANDREA KONEČNÁ;STYLING SANDRA ŽIGOVÁ;MAKE-UP A VLASY ADRIANA BARTOŠOVÁ/ TIGI;

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články