Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Príhovory Kisku a Pellegriniho k voľbám: Treba ísť voliť, prezident potrebuje silný mandát

Peter Pellegrini a Andrej Kiska
Peter Pellegrini a Andrej Kiska
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
27.03.2019 20:00

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) počas svojho vystúpenia v RTVS opätovne vyzval občanov, aby prišli voliť aj v druhom kole prezidentských volieb. Prezident SR by mal podľa Pellegriniho vnímať ako jednu zo svojich zásadných úloh potrebu celospoločenského zmieru v krajine.


"Ak má mať Slovensko silného prezidenta, potrebuje mať prezident silný mandát od ľudí. Ten bude tým silnejší, čím viac občanov príde v druhom kole rozhodnúť. Preto znova všetkých prosím: Príďme v sobotu k volebným urnám a nenechajme za seba rozhodovať iných," vyhlásil v príhovore predseda vlády.

Nový prezident by mal byť podľa premiéra výrazným zmierovateľom spoločnosti. "Ak máme byť súdržnou a zjednotenou krajinou, musíme skončiť s delením na slušných a neslušných či dobrých a zlých. Všetci sme občanmi Slovenskej republiky s rovnakými právami a povinnosťami," pripomenul s tým, že prezident by mal vyznávať hodnoty, ako sú silné sociálne cítenie a pochopenie pre problémy všetkých skupín občanov Slovenska.

Pellegrini podľa vlastných slov privíta, ak dostane vláda v osobe prezidenta partnera, ktorý sa bude aktívne podieľať na napĺňaní priorít, akými sú napravenie dobrého mena Slovenska v zahraničí či väčšia dynamika v ekonomickej aj sociálnej oblasti. "Potom budeme môcť byť ešte úspešnejší, súdržnejší a sebavedomejší aj v zahraničí," priblížil svoj názor.

Peter Pellegrini
Zdroj: SITA/Viktor Zamborský

Vo voľbách majú jedinečné právo prehovoriť všetky slovenské regióny, nielen metropola, myslí si premiér. "Nech je v tomto Bratislava pre Slovensko inšpiráciou, ako sa vedia zmobilizovať voliči, ak im ide o podporu konkrétneho kandidáta," vysvetlil. Takýmto silným hlasom by mali podľa neho v sobotu (30. 3.) prehovoriť všetky kúty krajiny.

Voliči budú podľa Pellegriniho rozhodovať o prezidentovi, ktorý povedie Slovensko v mimoriadne náročnom období. "Na medzinárodnom poli, v spleti mnohých záujmov silných hráčov, bude stáť sám a sám bude musieť slovenské záujmy aj obhájiť. Tam už nepomôže marketing, nepomôžu anonymní poradcovia ani vzletné reči na domácej pôde. Bude to v tej chvíli len a len na ňom, či je dostatočne silný zabojovať za Slovensko a presadiť jeho národné záujmy," uzavrel. 

Kiska poprosil voličov, aby využili svoje právo

Silu mandátu novej hlavy štátu budú podľa súčasného prezidenta SR Andreja Kisku tvoriť hlasy voličov. Počas svojho vystúpenia v RTVS pred blížiacim sa druhým kolom prezidentských volieb ich preto poprosil, aby využili svoje právo a vyjadrili sa, koho si želajú v tejto pozícii vidieť. "Táto vaša podpora bude pre budúcu hlavu štátu záväzkom, aby vykonávala funkciu zodpovedne, spravodlivo, s úctou k ľuďom a s ohľadom na najlepší záujem Slovenskej republiky," myslí si prezident.

Kiska je presvedčený o tom, že aj keď má prezident významné kompetencie, ak chce, môže byť pre krajinu ešte niečím viac. "Môže byť silným hlasom ľudí. Priama voľba dáva prezidentovi slobodu a mandát klásť aj nepríjemné otázky vláde, apelovať na poslancov národnej rady či vyžadovať, aby si verejné inštitúcie plnili úlohy," konštatoval. Podľa neho je preto dôležité počúvať ľudí, hľadať poctivé odpovede a povzbudzovať riešenia.

Prezident sa špeciálne prihovoril voličom, ktorí v prvom kole volili kandidáta, ktorý nepostúpil. "Tak ako v bežnom živote, v manželstve, v rodine či v priateľstve sa nemusíme plne stotožniť s názormi svojich blízkych, ale ak chceme žiť v porozumení, snažíme sa nájsť, čo nás spája, a nie, čo rozdeľuje. Pristúpte, prosím, takto aj k prezidentským voľbám," apeloval.

Andrej Kiska
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Budúcemu prezidentovi zas Kiska pripomenul, že nesmie byť len hlasom svojich voličov. "Musí zastupovať záujmy Slovenskej republiky ako celku. Byť ozajstnou hlavou štátu, ktorá krajinu dokáže viesť, zorientovať, sústrediť a zamerať na to, čo je pre jej súdržnosť a budúcnosť naozaj dôležité. Byť ozajstnou hlavou štátu, ktorá pomenúva priority, slabé miesta, zlyhania a má odvahu hovoriť aj o ťažkých, nepopulárnych, ale dôležitých témach," vyhlásil.

Súčasná hlava štátu zároveň pripomenula, že prezident je zárukou ukotvenia a identity krajiny. "Jeho postoje a slová sú dôležitým signálom pre našich zahraničných partnerov aj pre občanov Slovenskej republiky," povedal Kiska. Podľa svojich slov je preto rád, že do druhého kola postúpili dvaja demokratickí a proeurópski kandidáti. "Verte, že nám to v mnohých krajinách závidia," dodal.


Galéria

Peter Pellegrini a Andrej Peter Pellegrini Andrej Kiska

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články