Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Prezidentka: Slovensko od vraždy Jána Kuciaka prešlo dlhú cestu, spoločnosť sa mení

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala investigatívnych novinárov a zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko
Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala investigatívnych novinárov a zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko
Zdroj: TASR - Martin Baumann
19.02.2020 12:00

BRATISLAVA - Slovensko si za dva roky od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prešlo dlhú cestu. Celá spoločnosť sa mení a zároveň je bližšie k pravde. Povedala to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri prijatí investigatívnych novinárov a zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko pri príležitosti druhého výročia od zavraždenia novinára.


"Rešpekt k pravde je esenciou právneho štátu a žiadna civilizovaná a demokratická spoločnosť nemôže existovať bez toho, aby v nej pôsobili ľudia, ktorých profesionálnou povinnosťou je pravdu hľadať, nachádzať a tlmočiť spoluobčanom," uviedla Čaputová smerom k novinárom.

Prezidentka podotkla, že ten, kto sa po vražde Kuciaka spoliehal na to, že investigatívni novinári nebudú vo svojej práci ďalej podstupovať osobné riziko, sa veľmi prepočítal. "Chcem odmietnuť všetky verbálne a fyzické útoky, šikanu a zastrašovanie, ktorým v súvislosti s vašou prácou čelíte. Nemôžeme dopustiť, aby v krajine zomierali rukou vraha novinári," poznamenala Čaputová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Hovorí tiež, že predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí organizovali zhromaždenia po vražde, sa postavili za to, ako vyzerá a bude vyzerať slovenská spoločnosť. Spôsob, akým zorganizovali zhromaždenia, bol podľa prezidentky výnimočný tým, že nešlo len o vyjadrenie nesúhlasu, ale aj o obnovenie dôvery voči orgánom a inštitúciám.

Čaputová tiež pripomenula, že iniciatíva na protestoch žiadala, aby Slovensko malo dôveryhodnú vládu. "Akú vládu mať budeme, môže rozhodnúť iba suverén, ktorým sú všetci oprávnení voliči SR. Novinárom a občianskym aktivistom slúži ku cti, že spravili všetko, čo mohli, aby rozhodnutie suveréna viedlo k tomu, že Slovensko bude štátom, akým podľa ústavy má byť," uviedla.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Z vraždy Kuciaka a jeho snúbenice sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová., Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.


Galéria

Prezidentka SR Zuzana Čaputová Prezidentka SR Zuzana Čaputová Prezidentka SR Zuzana Čaputová Na snímke zľava novinárka Prezidentka SR Zuzana Čaputová Na snímke zástupcovia iniciatívy

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články