Sobota, 4. december 2021. Meniny má Barbora, zajtra Oto.

Vyznávači parkouru popierajú zemskú príťažlivosť!

"Takto sa dokážem udržať viac než minútu," prezradil Marek Bari (14).
Zdroj: Nový Čas
22.02.2008 08:55

BRATISLAVA - Mráz z toho behá po chrbte. Pozrite sa, čo títo chlapci dokážu. Nazýva sa to le parkour. Jeho princípom je hľadanie prekážok na mestských stavbách a ich zdolávanie. Chlapci balansujú na zábradliach mostov, preskakujú z múrika na múrik a pod nimi je aj dvadsaťmetrová priepasť.


"Nemyslím si, že parkour je extrémny šport. Nebezpečný je iba pre ľudí, ktorí nevedia odhadnúť svoje sily a preceňujú sa," povedal jeden z parkouristov Tomáš Samko, ktorý sa zároveň prechádzal po zábradlí Nového mosta. Približne 12 metrov pod ním prebieha hustá premávka popoludňajšej špičky. Tomášov kamarát Matúš však priznal, že v ich partii sa už vyskytli natiahnuté väzy či zlomená chrbtica.


Parkúristi v akcii:

Pre týchto chalanov z rôznych kútov Bratislavy je parkour život. Niekto sa mu venuje rok, iný už vyše štyroch. Tvrdia, že je potrebné trénovať aspoň dvakrát do týždňa, koncentrovať sa a nedať šancu strachu. "Ak váhate, nedokážete zdolať prekážku," myslí si ďalší nadšenec adrenalínu Martin Boďa.


Martin Boďa o parkúre:

Mladíci hovoria, že parkour nie je o súťaživosti. "Sledujeme si navzájom pohyby a radíme si, kto sa má v čom zlepšiť," dodáva Martin. A čo na to ich rodičia? „Moji to znášajú veľmi ťažko. Vedia však, že nepomôže, keď mi to zakážu,“ priznal sa Tomáš Samko.

Galéria

„Základom
je prekonať
strach,“ povedal Martin
Boďa Obľúbeným
miestom
parkuristov je Bratislavský
hrad. Heslo milovníkov
parkúru
je: „Mesto je

Nástroje k článkuZDROJ: Nový Čas
FOTO: Nový Čas;
VIDEO: Bleskovky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články