°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Herečka z komédie S tebou mě baví svět po 38 rokoch: V tejto štýlovej babči ju asi ani nespoznáte!

Eliška Balzerová
Eliška Balzerová
25.05.2020 00:01

PRAHA - Každý rok ju na obrazovkách vidíme ako 33-ročnú maminu v komédii S tebou mě baví svět. V skutočnosti dnes Eliška Balzerová oslavuje 71 rokov. A naposledy si zahrala štýlovú a trochu šialenú riaditeľku múzea.


Eliška Balzerová (rodená Havránková) sa narodila 25. mája 1949 vo Vsetíne. V mladosti sa rozhodla pre herectvo náhodou: "Moja sestra sa 'potatila' – inklinovala k chemickým smerom, ja som sa tomu vyhýbala, preto som utiekla na konzervatórium... Rozhodla som sa ísť na prijímačky do Brna, vedela o tom iba mamička. Skúsila som šťastie a ono mi podalo ruku," zaspomínala si herečka.

Eliška Balzerová, Milan Greguš
Zdroj: archív STV

Pred kameru sa prvýkrát postavila na Slovensku v roku 1970. "Moja filmová kariéra sa začala filmom, ktorý režíroval Vido Horňák a volal sa S Rozárkou. Hrala som tam veľkú rolu, hoci som mala len 21 rokov. Čiže môj prvý film sa natáčal na Slovensku a rozprávala som tam po slovensky," pripomenula herečka.

Eliška Balzerová
Zdroj: CT

Miláčikom publika sa stala vďaka televíznemu seriálu Nemocnice na kraji města (1977), ktorý napísal scenárista Jaroslav Dietl a nakrútil ho režisér Jaroslav Dudek. Účinkovala aj v jeho ďalších pokračovaniach Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, 2003 a Nové osudy, 2008.

Ďalšie televízne a filmové úlohy stvárnila Balzerová v snímke Karla Kachyňu Zlatí úhoři (1979), či v komédii Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni! Divácky mimoriadne úspešná bola komédia S tebou mě baví svět (1982), ktorú nakrútila Marie Poledňáková. Eliška Balzerová v nej vytvorila manželskú dvojicu so zosnulým hercom Václavom Postráneckým. Účinkovala v seriáli Bambiniot (1984), v snímke Jaroslava Soukupa Pěsti ve tmě (1986), či v inscenácii Odměna (1993) v réžii Evy Sadkovej, alebo tiež v hre slávneho amerického dramatika Neila Simona Drobečky z perníku (2000).

Eliška Balzerová
Zdroj: YouTube

Známa herečka si neskôr zahrala v dvoch filmoch mamu herečky Taliany Vilhelmovej. V prvom z nich Teorie Tigra (Radek Bajgar, 2016) dochádza k stretu troch generácii žien v podaní Janžurová-Balzerová-Vilhelmová. Herečky predstavujú ukážkovú trojku "harpií", ktoré sa rozhodli ovládať svojich manželov. Druhýkrát sa Balzerová objavila v postave mamy ťažko chorej dcéry (Tatiana Vilhelmová) v snímke Tátova volha (2018). Vo filme hral svoj prím čierny humor, ktorý výdatne okorenil dej a odľahčil vážne témy. Film Jiřího Vejdělka prišiel do kín v roku 2018.

Naposledy sa Balzerová objavila v seriáli Poldové a nemluvně, kde si zahrala trošku šialenú Emu, ktorá je riaditeľkou miestneho múzea. Pri tejto štýlovej žene, ktorú si zahrala, by asi málokto povedal, že má už 71 rokov. 

Eliška Balzerová
Zdroj: CT

Eliška Balzerová
Zdroj: CT

Hoci kvôli nakrúcaniu občas zmení imidž, v skutočnosti Balzerová starne s gráciou a bežne je ľahko spoznateľná aj po takmer 40 rokoch od komédie S tebou mě baví svět. 

Eliška Balzerová
Zdroj: Bioscop


Galéria

Eliška Balzerová Eliška Balzerová, Milan Greguš Eliška Balzerová Eliška Balzerová Eliška Balzerová Eliška Balzerová Eliška Balzerová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články