Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Dlhoročné tajomstvo slovenského hudobníka: Nemanželský syn so známou herečkou!

Jozef Dodo Šošoka
Jozef Dodo Šošoka
Zdroj: TASR
16.03.2020 00:01

BRATISLAVA - Bol jedným z prvých džezmenov na Slovensku. A istý čas randil s nemenej talentovanou herečkou Adelou Gáborovou. Z ich vzťahu, ktorý nikdy nevyústil do svadby, pochádza syn, ktorý dlho netušil, že práve Dodo Šošoka je jeho otcom.


Jozef Dodo Šošoka sa narodil 16. marca 1943 v Hronských Kosihách v okrese Levice. Maturoval na Gymnáziu v Komárne a študoval na Pedagogickej fakulte v Nitre.

O svojej ceste k bicím nástrojom povedal Šošoka pre Piešťanský denník: "Ako dieťa som do rúk bral všetko, s čím sa dalo hrať. Ceruzky, varechy, perkusie, kastanety, rumba gule, ale to som bol ešte veľmi malý. Keď som sa naučil hrať na husle i klavír, niečo mi stále chýbalo. Nebol som spokojný. A potom som to pochopil. Bolo mi dané, hrať na bicie nástroje."

Dlhoročné tajomstvo slovenského hudobníka:
Zdroj: TASR

Svoj prvý koncert odohral už v roku 1958 ako pätnásťročný. Počas vysokoškolského štúdia viedol amatérsku skupinu, ktorá vystupovala v Nitre na nedeľných jazzových popoludniach.

Od roku 1963 pôsobil v bratislavskej skupine Istropolitana, po roku 1966 hral so skupinou Combo 4 o rok neskôr spoluzakladal skupinu The Gentlemen. Po jej rozpade v roku 1973 hral vo viacerých skupinách a orchestroch doma aj v zahraničí. V roku 1988 získal štipendium na Berklee College of Music v americkom Bostone. Na svoju prvú sólovú platňu si musel počkať až do roku 1990.

Koncertoval napríklad v Jeruzaleme, Varšave, Berlíne, Tokiu, Budapešti, ale aj v Česku a samozrejme, doma na Slovensku. Získal viacero domácich a zahraničných ocenení, medzi nimi napríklad Cenu za celoživotné dielo, propagáciu džezu doma i v zahraničí a za vernosť džezu, ktorú mu udelil Slovenský hudobný fond. Zaslúžil sa o renesanciu džezu, darilo sa mu dostať kvalitných predstaviteľov tohto hudobného žánru na slovenské pódiá.

Dlhoročné tajomstvo slovenského hudobníka:
Zdroj: TASR


Jozef Dodo Šošoka zomrel 21. novembra 2008 vo veku 65 rokov. Zostala po ňom manželka Yveta, ktorú si vzal v roku 2007. Okrem toho dvaja synovia - mladší Andrej Šošoka a starší Peter Gábor. Toho mal s herečkou Adelou Gáborovou. 

Ako Peter kedysi spomínal pre nitrianske SME, ako osemročný sa so Šošokom stretol, no netušil, že je to jeho otec. „Zdržal sa asi dve hodiny a keď odchádzal, povedal som tete Marike, ktorá sa o mňa starala, keď bola mama preč, že aké by to bolo úžasné, keby tento človek bol môj otec,” povedal  vtedy. Verejne sa o tom tiež dlho nevedelo. 

Dlhoročné tajomstvo slovenského hudobníka:
Zdroj: TASR


Galéria

Jozef Dodo Šošoka Jozef Dodo Šošoka Jozef Dodo Šošoka Jozef Dodo Šošoka Jozef Dodo Šošoka Adela Gáborová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články