°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Slovenský herec terčom výsmechu: Najprv mal nadváhu a potom... Aha, aký fešák!

Juraj Ďurdiak ako princ Velen
Juraj Ďurdiak ako princ Velen
Zdroj: FS Barrandov
27.04.2019 00:01

BRATISLAVA - Herec Juraj Ďurdiak má za sebou tiež životnú rolu, ktorá s ním bude spojená naveky. Pred divákov je proste navždy fešným princom z rozprávky Princ a Večernica. A to mal pritom predtým nadváhu a zlizol si nejednu posmešnú prezývku.


Juraj Ďurdiak sa narodil 27. apríla 1959 ako najmladší z piatich detí. Známa bola aj jeho staršia sestra Judita, ktorá tragicky zahynula ako 43-ročná. Juraj kráčal v jej šľapajach, okrem herectva sa však venoval aj opernému spevu. 

V detstve mal menší problém s váhou a ako tučné dieťa si vyslúžil mnoho posmechu a nelichotivých prezývok. V puberte sa mu však podarilo zoštíhlieť a tiež si uvedomil vplyv stravovania na výzor a zdravie. 

Vďaka tomu si potom mohol zahrať aj princov, napríklad vo filme Princ a Večernica po boku krásnej Libuše Šafránkovej.

Slovenský herec terčom výsmechu:
Zdroj: FS Barrandov

Juraj Ďurdiak hral v mnohých slovenských a zahraničných filmoch, napríklad Málka (1968), Princ a Večernice (1978), v televíznom seriáli Dynastie Nováků (1982), Román pro ženy (2004).

V roku 1995 účinkoval v klasickej operete Paganini. V roku 1997 bol autorom námetu a režisérom scénickej kompozície Nostra vita, ktorú uviedla v Moyzesovej sieni Slovenskej filharmónie Komorná opera Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.

V Divadle Nová scéna účinkoval v muzikáli Klietka bláznov, Vlasy, Donaha!, v komédii Blbec na večeru a v ďalších tituloch.

V rokoch 2003 až 2006 bol umeleckým šéfom Divadla Nová scéna a manažérom bratislavského Štúdia L+S. Neskôr bol generálnym riaditeľom Divadla Nová scéna. Pôsobí ako vyučujúci na bratislavskom konzervatóriu. 
Slovenský herec terčom výsmechu:
Zdroj: TASR

Galéria

Juraj Ďurdiak ako princ Juraj Ďurdiak vo filme Juraj Ďurdiak Juraj Ďurdiak Juraj Ďurdiak s Mariánom

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články