Utorok, 27. júl 2021. Meniny má Božena, zajtra Krištof.

Zúrivý Trump sa zahryzol do niekoľkých krajín: Americká hlava má všetkého akurát po krk

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster
22.08.2019 06:20

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že do boja s islamistickými extrémistami sa budú musieť zapojiť aj ďalšie krajiny. Zároveň varoval Európanov, aby repatriovali vlastných občanov zajatých za boj v radoch džihádistickej organizácie Daeš, inak ich bude musieť prepustiť a vrátiť do ich vlastí. Píše o tom agentúra AFP.


Na otázku novinárov, či sa obáva opätovného posilnenia pozície Daeš v Iraku, Trump odpovedal, že sily, ktoré bojovali pod vedením USA, samozvaný kalifát Daeš zlikvidovali. "V určitom okamihu budú musieť viesť svoje boje aj Rusko, Afganistan, Irán, Irak a Turecko," povedal.


Prečítajte si aj: Daeš slabne, no OSN varuje: Stále má k dispozícii až 300 miliónov dolárov


"Kalifát bol na 100 percent porazený. Urobil som to v rekordnom čase. Ale v určitom okamihu budú musieť všetky tieto krajiny, v ktorých sú militanti Daeš... proti nim bojovať. Pretože, chceme tam zostať ďalších 19 rokov? To si nemyslím," uviedol šéf Bieleho domu.

Ilustračné foto
Zúrivý Trump sa zahryzol
Zdroj: Getty Images

Trump ďalej dodal, že krajiny prvej línie - India a Pakistan - podľa neho robia málo v boji proti džihádistickým skupinám. Trumpova administratíva znížila vojenskú prítomnosť USA v Sýrii a Iraku a momentálne rokuje s povstalcami Talibanu o stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu.

Daeš zostáva hrozbou

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v utorok uviedol, že Daeš napriek porážke kalifátu zostáva aj naďalej hrozbou v Sýrii a v Iraku. Zo správy, ktorú na začiatku augusta vydal úrad generálneho inšpektora amerického ministerstva obrany, vyplýva, že Daeš sa v Sýrii transformoval z "entity s územnou kontrolou na partizánske hnutie" a zároveň posilnil svoje spôsobilosti v susednom Iraku. 

Mike Pompeo
Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster

Trump medzitým zaútočil na Francúzsko a Nemecko, že nevzali naspäť svojich občanov, ktorí bojovali za Daeš a teraz sú v Sýrii zadržiavaní v táboroch. "Momentálne zadržiavame tisíce bojovníkov Daeš a Európa ich musí prijať. Ak ich Európa nevezme, nebudem mať inú možnosť, ako ich poslať do krajín, z ktorých prišli, teda do Nemecka, Francúzska a ďalších štátov," dodal.


Galéria

Donald Trump Ilustračné foto Mike Pompeo Donald Trump

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články