Vedci tvrdia, že objavili spôsob, ako liečiť AIDS: Očkovanie raz za štvrťroka | Topky.sk

°C

Pondelok, 3. august 2020. Meniny má Jerguš, zajtra Dominik, Dominika.

Vedci tvrdia, že objavili spôsob, ako liečiť AIDS: Očkovanie raz za štvrťroka

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
16.06.2018 18:13

HONG KONG - Vedecký tím z Hongkonskej univerzity tvrdí, že možno našiel spôsob, ako "funkčne liečiť" napadnutie vírusom HIV, ktorý vyvoláva syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS). Vedci veria, že nová prelomová protilátka by mohla byť používaná pri prevencii i liečbe. O objave informoval odborný časopis Journal of Clinical Investigation.


Tím okolo profesora Chena Zhiweie výskum uskutočňuje v čase, keď Čína čelí silnejúcej epidémii HIV medzi vysoko rizikovými skupinami vrátane homosexuálov a sexuálnych pracovníčok. V Číne je HIV nakazených zhruba 850-tisíc ľudí, uvádza organizácia AIDS Data Hub.

Čínska protilátka, ktorá už bola testovaná na myšiach, dokáže vírus kontrolovať a odstraňovať napadnuté bunky.Chen je presvedčený, že protilátka bude schopná ako prvá bojoať proti rôznym druhom HIV. Funkčná liečba podľa neho znamená, že množstvo vírusu v tele bude tak nízke, že bude neodhaliteľné, a to po dobu užívania injekcií s protilátkou.

Na očkovanie by pacienti chodili raz za štvrť roka. Ľudia napadnutí HIV môžu v súčasnosti držať vírus pod kontrolou s pomocou antivirotík, ktoré zabraňujú tomu, aby vírus napadol ďalšie bunky. Liek je však potrebný brať denne a nedokáže likvidovať už napadnuté bunky. Vírus tak preto môže ďalej existovať a znovu sa prejaviť, ak pacient liek riadne neužíva.

Aj keď sú výsledky hongkonských vedcov sľubné, nasledovať musia klinické testy. Protilátka by sa tak mohla na trhu objaviť o tri až päť rokov. "Vlády sú tu veľmi pomalé v zavádzaní programov. Takže samotná skutočnosť, že liek je k dispozícii, ešte neznamená, že sa dostane k ľuďom, alebo že bude mať nejaký vplyv," upozornil Andrew Chidgey z hongkonskej organizácie AIDS Concern.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články