Veľké prekvapenie pri rekonštrukcii radnice v Šali: Viac ako stovka nečakaných obyvateľov | Topky.sk
Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Veľké prekvapenie pri rekonštrukcii radnice v Šali: Viac ako stovka nečakaných obyvateľov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
12.03.2018 17:05

ŠAĽA - Pri rekonštrukcii budovy Mestského úradu v Šali našli stavbári 140 zazimovaných netopierov. Ide o raniaka hrdzavého, spoločenská hodnota jedného netopiera je vyčíslená na 230 eur.


Podľa slov Eriky Kollerovej z mestského úradu bola ešte pred začiatkom rekonštrukcie budovy vykonaná obhliadka objektu. Mesto spolu s ochranármi následne spravilo opatrenia, aby zabránilo nasťahovaniu netopierov pod fasádu radnice. „Netopiere, ktoré tu boli, sme ešte pred zimným spánkom odniesli. Zároveň sa vyšpárovali dilatácie, kadiaľ vchádzali dnu. Osadili sa aj výpusty, aby mohli povyletovať tie, ktoré prípadne zostali ešte vnútri,“ uviedol Matúš Kováč zo Spoločnosti pre ochranu netopierov.

Aj napriek tomu sa raniakom hrdzavým podarilo dostať do budovy mestského úradu a pri demontáži panelov z balkónov na treťom poschodí sa našla hibernujúca skupina 140 netopierov. Stavbári tak museli ochranárov opätovne privolať. „Tí väčšinu z nich zobrali do Nitry, časť bola uložená na tmavom mieste v otvorenom trezore, aby nedošlo k ich poraneniu. Neskôr ochranári prevezú aj tie,“ uviedla Kollerová.

Ako doplnila, pracovníci zo Spoločnosti pre ochranu netopierov o niekoľko týždňov lietajúce cicavce vypustia. „Je na nich, kam sa pokúsia preletieť, ale je logický predpoklad, že sa pokúsia vrátiť na pôvodné miesto. Raniaky hrdzavé dokážu preletieť pomerne veľké vzdialenosti. To znamená, že keď ich vypustíme v Nitre, o pol hodinku vedia byť v Šali,“ povedal Kováč.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: pixabay.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články