Dávidko (10) sa narodil ako magické dieťa, potom prišiel zlom: Mamu nikdy neuvidí! | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Dávidko (10) sa narodil ako magické dieťa, potom prišiel zlom: Mamu nikdy neuvidí!

Dávidko miluje zvuky
Dávidko miluje zvuky
Zdroj: Eva Demková
27.02.2015 00:00

HUMENNÉ – Na svoj druhý pôrod spomína dvojnásobná mama so smútkom v očiach. Hoci má jej synček v rodnom liste zapísaný magický dátum, sudičky mu dali do vienka aj ťažký osud.


„Rozhodla som sa vám napísať svoj príbeh, nakoľko máme doma ťažko zdravotne postihnutého syna. Topky čítam pravidelne a dlho som nad tým váhala, dnes som sa však rozhodla,“ odhodlala sa pani Evka Demková, ktorá má dve deti, 16-ročnú dcéru a 10-ročného Dávidka, ktorý sa síce narodil pod magickým dátumom (20. 04. 2004), ale za dramatických okolností. 

„Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu ,že sa niečo zlé stane, no stalo sa. Hneď, ako mi ho priniesli ukázať, sa mi zdalo ,že ma divné očká ,ale pripisovala som to nevyspatej noci plnej bolesti a veľkej únavy,“ opisuje dvojnásobná mama. No na druhý deň po narodení pani Demkovú zavolala pani primárka a Dávidka poslala k špecialistke na očné vyšetrenie.

Operácia nie je možná

„Bola som slabá a úplne zničená z toho, čo sa deje,“ spomína zúfalá mama. Dúfala, že pôjde o problém, ktorý sa dá operovať, ale bolo to celkom inak. Z pôrodnice domov už nešli, ich cesta viedla v sanitke do Bratislavy, kde mame jeden nemenovaný profesor oznámil dosť tvrdo, že na očká nevidí a budú sa na to musieť pozrieť pod narkózou. „Ďalší deň mi oznámili správu, ktorá mi doživotne zmenila osud. Nechcelo sa mi veriť, že ma ešte poprosili, aby som ho nechala nafotiť do kníh na publikáciu!“ rozhorčuje sa pani Demková.

Dávidko (10) sa narodil
Zdroj: Eva Demková

Diagnóza malého Dávidka znela morbus norrie a rodina pani Demkovej sa doposiaľ s ničím takým nestretla. Znamenalo to, že Dávidko jednoducho nebude vidieť. Rodina pochádza z východu, ale po konzultácii s lekárkou v Humennom začali navštevovať nemocnicu v Banskej Bystrici. „Dávidko tam bol opakovane operovaný ,ale nič nepomohlo, pretože diagnóza je nezvratná. Najviac ma však trápi, že nikde neberú nevidiaci vážne,“ priznáva znepokojená mama.

Chlapca by potešili aj hračky

„Dnes už má Dávidko 10 rokov a denne ho vozím do školy, ale ešte aj o príspevok na auto som musela bojovať niekoľkokrát, pretože mi ho opakovane neschválili.“  Dávidkova diagnóza ovplyvnila život celej rodiny a všetko museli prispôsobiť jeho potrebám. Nábytok s ostrými hranami alebo dvere sa odrazu stali obrovskou prekážkou. „Dodnes s ním musí niekto spať v posteli, pretože sa v noci zobudí a chce mať niekoho pri sebe.“

Dávidko (10) sa narodil
Zdroj: Eva Demková

Chlapček miluje koníky, vodu, hračky, ktoré vydávajú zvuk a hudbu. „Manžel však ostal nezamestnaný a situáciu už nezvládame,“ vysvetľuje pani Deková, ktorá sa dlho neodvažovala požiadať takto verejne o pomoc. „Ja poberám opatrovateľský príspevok a boli by sme veľmi vďační za pomoc s nábytkom, pretože Dávidko všetko obhrýza. Potešili by nás aj hračky, trampolína, sedací vak alebo finančná pomoc, ktorú by sme využili na nákup oblečenia alebo obuvi či školské pomôcky pre syna.“ Navyše, Dávidko odmieta všetky nové jedlá a jeho stravovanie pre rodinu predstavuje záťaž. „Ak by nám aj nikto nepomohol, bola by som rada, keby sa aspoň o nevidiacich deťoch hovorilo a brali ich vážne,“ ukončuje svoju prosbu s nádejou mama 10-ročného Dávidka.

Akúkoľvek pomoc Dávidkovi môžete adresovať na nižšie uvedené kontaktné údaje:

Rodina Demková

E-mail: demkovci@centrum.sk, evulik22051978@gmail.com

Telefón: 0918 646 562

Číslo účtu: 2616484495/1100

Ste v ťažkej životnej situácii a svojmu dieťatku nedokážete poskytnúť pomoc, akú potrebuje? Poznáte rodičov, ktorí majú podobné problémy? Zašlite nám vaše či príbehy vašich známych aj s fotografiami na potrebujupomoc@topky.sk.


Galéria

Dávidko miluje zvuky

Nástroje k článkuZDROJ: zh
FOTO: Eva Demková

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články