Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

Krásny príbeh o priateľstve dievčatka s ružovou veľrybou

Zdroj: Knižná revue
21.05.2014 14:30

Priateľstvo medzi človekom a zvieraťom v detskej literatúre často personifikuje schopnosť prijať a rešpektovať vzájomné odlišnosti.


Ema a malá ružová veľryba Lily v knihe Márie Lazárovej žijú obklopené láskou dospelých, no predsa zdieľajú spoločný pocit osamotenosti, akejsi izolovanosti vyplývajúcej z ich jedinečnosti. U veľrybky je tento sociálny status podčiarknutý odlišnou ružovou farbou, kvôli ktorej vzbudzuje zvedavosť i predsudky. Dievčatko Ema žije na nemenovanom pobreží a nemá v dosahu svojho domu nijakých kamarátov. No túži po priateľovi, s ktorým „by sa mohla porozprávať“. Emin ocko – oceánograf – ju zasvätí do tajov podmorských hlbín.

Obe hrdinky sa prvýkrát stretávajú na skalách, Lily hľadá cestu domov, potom čo sa stratila, a Ema hádže na brehu kamienky do vody. Ich puto zvýrazňuje okamžitá schopnosť vzájomného porozumenia, a to i napriek odlišnostiam ľudskej a zvieracej reči. Lenže pre Lily je toto nové priateľstvo riskantné, nachádza sa ďaleko od domova vo svete plnom nebezpečných žralokov a iných podmorských tvorov. Opätovné stretnutie s ľudskou kamarátkou ju však naďalej láka. Rovnako príťažlivým sa stáva i pre Emu, v jej mamičke naopak vzbudzuje obavy dcérina zasnenosť a lipnutie na akejsi nejestvujúcej ružovej veľrybe.

Kniha Ema a ružová veľryba (Vydavateľstvo Slovart) je krásnym príbehom rozmanitých foriem priateľstva a túžby niekam a niekomu patriť. Podstatným prvkom rozprávky je aj dôležitosť odvahy – schopnosti konať v pravú chvíľu pre svojich blízkych. Odvaha je v príbehu pekne zvýraznená nie ako absencia strachu, ale jeho prekonanie v prospech života iných. Spisovateľka Mária Lazárová dokázala zharmonizovať obsah s formou, jej jazyk vystihuje jednoduchosť a akási tajomná, snová atmosféra. Výber ilustrátora bol pri tomto koncepte výnimočne vydarený: Andrea Tachezy stvárnila náladu rozprávky a šikovne ju doplnila svojím vlastným umeleckým podaním. Ema a ružová veľryba sa tak môže pýšiť citlivým a napínavým príbehom, v ktorom absentuje zbytočná fabulácia a ktorý podáva autorkino svedectvo hlbokého porozumenia detskému svetu.

Diana Mašlejová                                            

Recenzie zaujímavých kníh nájdete v Knižnej revue 11 (28. mája)!

Krásny príbeh o priateľstve
Zdroj: Knižná revue

-Reklamná správa-


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: PR článok
FOTO: Knižná revue

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články