Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Podľa Hrabka premiér Ódor hľadá konsenzus kvôli kontinuite v budúcnosti

Juraj Hrabko Zobraziť galériu (2)
Juraj Hrabko (Zdroj: TASR/Michal Svitok)

BRATISLAVA – Premiér Ľudovít Ódor na vládnutie nepotrebuje nevyhnutne podporu politických strán zastúpených v parlamente. Na stretnutiach s politickými lídrami však hľadá konsenzus na politických krokoch, ktoré by mohli mať kontinuitu aj po parlamentných voľbách. Povedal to publicista Juraj Hrabko.

 Vláda odborníkov vznikla na základe poverenia prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vládnuť môže aj bez dôvery parlamentu. Ak ale nemajú byť rozhodnutia a kroky kabinetu po voľbách negované novou vládou, podľa Hrabka je rozumné vopred ich konzultovať so stranami, ktoré majú šancu v budúcom parlamente byť. "Premiér Ódor je zodpovedný nie len za programové vyhlásenie, ale aj za samotný chod krajiny. Preto pozval niektoré politické strany aj na stretnutie k Rázsochám a Plánu obnovy," konštatoval Hrabko. Za rovnako dôležitú tému považuje eurofondy a kroky, ktoré znížia stratu v dôsledku ich nedočerpania.

VIDEO Premiéri SR a ČR potvrdili spoločnú reč v témach ako je pomoc Ukrajine, energetika, ale aj konsolidácia verejných financií

Premiéri SR a ČR potvrdili spoločnú reč v témach ako je pomoc Ukrajine, energetika, ale aj konsolidácia verejných financií (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Zodpovednosti sa podľa neho premiér nezbavuje. "Rozhodnúť bude musieť on, ale je správne, že takéto veci konzultuje. Aby kontinuita krokov terajšej úradníckej vlády a potom novej vlády, ostala zachovaná," uviedol Hrabko. Na margo garancií férových a spravodlivých volieb Hrabko povedal, že právna úprava dnes umožňuje politickým stranám nominovať svojich členov do volebných komisií, fotiť si jednotlivé zápisnice a vytvárať tak účinnú krížovú kontrolu. "Ak si bude každý plniť povinnosti tak, ako má, tak sa v tejto chvíli falšovania volieb neobávam."

Hrabko reagoval aj na spojenie mimoparlamentných strán Modrí-ES s Mostom-Híd 2023

Hrabko reagoval aj na spojenie mimoparlamentných strán Modrí-ES Mikuláša Dzurindu s Mostom-Híd 2023. Myslí si, že obidva subjekty zvýšili svoje šance. "Nakoniec, čo mal Most – Híd urobiť, keď sa rozhodol odísť z Aliancie? Samostatne by nemal šancu, rovnako samostatne by nemal šancu ani Dzurinda," skonštatoval Hrabko s tým, že strany majú stále priestor rokovať aj o spolupráci s ďalšími politickými subjektami.

Ľudovít Ódor
Zobraziť galériu (2)
Ľudovít Ódor  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Hrabko zhodnotil i konferenciu Globsec za účasti viacerých hláv štátov. Podľa neho priniesla Bratislave množstvo publicity vo významných svetových médiách. Veľký politický význam vidí aj v stretnutí slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. "Pri takýchto stretnutiach zvyčajne ide o dve veci, jedny sú verejne prezentované a druhé, dôležitejšie, verejnosť nevidí, to sú rokovania v zákulisí. Aj tie sú veľmi potrebné," uzavrel.

Viac o téme: PremiérKonsenzusJuraj HrabkoĽudovít ÓdorKontinuita budúcnosti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu