Štvrtok7. december 2023, meniny má Ambróz, zajtra Marína

Doležal o dobudovaní diaľnice D3 na Kysuciach: Môže byť reálne v roku 2029

Andrej Doležal Zobraziť galériu (3)
Andrej Doležal (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

KRÁSNO NAD KYSUCOU – Dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach môže byť podľa optimistického scenára reálne v roku 2029, respektíve 2030. Pripustil to v stredu v Krásne nad Kysucou dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Dodal, že to však nevie garantovať.

"Momentálne prebieha štúdia uskutočniteľnosti, ktorej výsledky by sme mali mať túto jeseň, a tiež posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) teraz v princípe čaká, kým dobehnú tieto procesy, aby mohla pokračovať v investičnej príprave a neskôr aj výstavbe," skonštatoval Doležal. Podotkol, že o diaľnici D3 sa hovorí 23 rokov, no reálne kroky k jej príprave a výstavbe podnikajú teraz.

archívne video Minister dopravy Andrej Doležal po rokovaní vlády

Minister dopravy Andrej Doležal po rokovaní vlády (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Európska komisia na výstavbu alokovala 770 miliónov eur. Potvrdil to vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha. "My sme si svoju úlohu splnili. Teraz je už celé roky tá úloha Slovensku, na slovenských staviteľoch. Európska komisia nemá kapacity stavať v členských krajinách ani budovy, ani cesty," povedal. Podľa Šuchu sú peniaze k dispozícii do roku 2027, predĺženie do roku 2029.

Skalité Svrčinovec D3
Zobraziť galériu (3)
Skalité Svrčinovec D3  (Zdroj: TASR)

Doležal povedal, že robia maximum, aby dobehli investičný dlh, ktorý na Slovensku je. "Ak chceme čerpať európske prostriedky, musíme mať štúdiu uskutočniteľnosti a plnohodnotnú EIU. Niektoré veci urýchliť nevieme. Čo vieme urýchliť na našej strane, sú naše procesy, procesy v NDS," poznamenal.

Primátor poukázal aj na komplikovanú slovenskú legislatívu, ktorá predlžuje procesy

Podľa primátora Krásna nad Kysucou Jozefa Grapu kysucká diaľnica dlho nebola prioritou. "Mrzí ma, že sme ju tak nazvali, lebo potom to znelo, akoby bola regionálna. Je to však európska diaľnica a Kysučania len trpia na to, že ide cez Kysuce. Zlieva sa tu celá doprava z Poľska, Česka," priblížil. Primátor poukázal aj na komplikovanú slovenskú legislatívu, ktorá predlžuje procesy. "Poliaci to majú jednoduchšie. Asi to aj nás donúti, aby sme niektoré procesy zjednodušovali," uzavrel.

Doležal o dobudovaní diaľnice
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel )

Viac o téme: DopravaDiaľnicaD3KysuceAndrej Doležal
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu