Piatok, 27. máj 2022. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Disciplinárky voči Lipšicovi a Trubanovi pridelili konkrétnym senátom: Rozhodnutie padne do šiestich mesiacov

špeciálny prokurátor Daniel Lipšic Galéria fotiek (1)
špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Disciplinárne návrhy voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a sudcovi Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michalovi Trubanovi pridelili konkrétnym disciplinárnym senátom Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Potvrdil to hovorca tohto súdu Michal Hajtol.


"Ďalšie úkony bude možné vo veciach vykonať najskôr až po 31. januári 2022, ktorý je zákonným termínom na skompletizovanie databáz prísediacich disciplinárnych senátov za jednotlivé profesijné orgány," podotkol hovorca s tým, že v oboch veciach padne rozhodnutie v zákonnej lehote. A to do šiestich mesiacov od pridelenia veci.

Žilinka podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Lipšicovi 

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Lipšicovi 13. augusta 2021. Disciplinárneho previnenia sa mal podľa jeho slov dopustiť tým, že bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Lipšic považoval za svoju povinnosť zastať sa vyšetrovateľov 

Lipšic poukázal na to, že vyjadrenia padli v čase, keď boli v médiách opakovane šírené nepravdivé informácie o údajnej "manipulácii" pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz, a to aj zo strany verejných funkcionárov. Považoval za svoju povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov vo veciach, ktoré dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Návrh na disciplinárne konanie voči Trubanovi podali Hrubala a Mazák 

Návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi ŠTS Trubanovi podali predseda ŠTS Ján Hrubala a predseda Súdnej rady Ján Mazák 20. októbra 2020. Dôvodom je podozrenie, že sa mal dopustiť závažného disciplinárneho previnenia v prípravnom konaní, keď rozhodoval o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta B. a neoznámil svoju zaujatosť. V prípade potvrdenia podozrenia navrhujú jeho preradenie na nižší stupeň súdu, teda na niektorý z okresných súdov.

Viac o téme:


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články