Piatok, 7. október 2022. Meniny má Eliška, Elisa, zajtra Brigita.

Vláda našla peniaze na pomoc po povodniach: Obec Rudno nad Hronom dostane viac ako 200-tisíc

Materiálne škody v obci Rudno nad Hronom po povodniGaléria fotiek (3)
Materiálne škody v obci Rudno nad Hronom po povodni
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra (MV) SR poskytne obyvateľom obce Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica, ktorých v máji postihla ničivá povodeň, jednorazovú finančnú výpomoc vo výške 251.705 eur. Návrh schválila vláda na svojom stredajšom zasadnutí.


Samospráva Rudna nad Hronom v súčinnosti s Okresným úradom Žarnovica a pracoviskom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Štiavnica v Žarnovici posúdili celkom 79 žiadostí občanov obce o poskytnutie jednorazovej finančnej výpomoci.

Materiálne škody v obci
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

"Z celkového počtu žiadostí komisia vyhodnotila 19 žiadostí ako nadhodnotené vyčíslenie škôd a 19 žiadateľom verifikovala nižšie sumy, ako vo svojich žiadostiach uvádzali a požadovali," uviedol rezort vnútra. Šesť žiadostí komisia vyhodnotila ako neoprávnené.

archívne video

Obyvatelia Rudna nad Hronom žiadali finančnú kompenzáciu najmä pre poškodené rodinné domy, garáže či príjazdové cesty. Rezort vnútra súčasne zamietol poskytnúť finančnú kompenzáciu 30 žiadateľom, ktorí nespĺňajú kritériá zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Ich celková výška škôd presiahla sumu 118.175 eur.

Povodeň zasiahla obec ešte v máji

Prívalová povodeň zasiahla obec Rudno nad Hronom 17. mája, keď výdatné dažde spôsobili pretrhnutie vodozádržnej hrádze nachádzajúcej sa nad obcou. Prívalová vlna si vyžiadala život jednej osoby a spôsobila rozsiahle materiálne škody. Na ich odstraňovaní sa podieľali desiatky hasičov, dobrovoľných hasičov i armáda.

Vláda našla peniaze na
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Ešte aj dnes mám pred očami beznádej miestnych obyvateľov, ktorí s hrôzou pozerali na svoje zničené príbytky. Zároveň spomínam na obrovskú obetu záchranných zložiek, či už profesionálnych alebo dobrovoľných hasičov, ktorí na mieste odviedli výbornú prácu. Verím, že tieto finančné prostriedky občanom pomôžu s vykrytím strát, ktoré im pri povodni vznikli,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články