Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Štátny tajomník upozornil na extrémistov: Šíria nenávisť a polarizujú spoločnosť, i v online priestore

štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin KlusGaléria fotiek (1)
štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Extrémisti na Slovensku rozsievajú nenávisť a polarizujú spoločnosť aj v čase pandémie COVID-19, a to nielen na námestiach, ale aj sociálnych sieťach či konšpiračných weboch. Upozornil na to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus na stredajšej (24.11.) diskusii s názvom Stav prejavov extrémizmu na Slovensku a vo svete a ich riziká pre vývoj demokracie.


Od začiatku pandémie podľa neho počet nenávistných informácií a dezinformácií narástol. Považuje za alarmujúce, že k polarizácii spoločnosti prispela aj časť opozície, ktorá inklinuje k ultrapravicovej a radikálnej ideológii. "Je mi ľúto, že aj niektorí politickí predstavitelia na Slovensku hanebne využili pandémiu na populistické zbieranie hlasov a spochybňovanie snáh odborníkov zameraných na ochranu verejného zdravia. Niet pochýb o tom, že falošné správy o vakcínach sú jedným z hlavných dôvodov, prečo občania stále váhajú s očkovaním," uviedol štátny tajomník.

Šírenie hoaxov a nenávistných prejavov

Klus v diskusii s domácimi a zahraničnými odborníkmi upriamil pozornosť najmä na šírenie nenávistných prejavov, radikálnych myšlienok, ale tiež hoaxov v informačnom priestore, špeciálne na sociálnych sieťach. Pandémia podľa neho ešte viac odhalila, že sa treba zaoberať modernými formami radikalizmu a nenávisti v online priestore.  "Neobmedzená tolerancia dezinformácií a neprávd na sociálnych sieťach, ktoré často šíria aj neexistujúce osoby či internetové boty, prispeli k polarizácii spoločnosti a premietajú sa už aj do reálneho ohrozenia verejného zdravia a demokratického zriadenia na Slovensku,“ upozornil.

Diskusia sa konala v rámci 8. ročníka Medzinárodného diskusného fóra o demokracii a ľudských právach Human Forum 2021. Počas prvého dňa fóra sa štátny tajomník prvýkrát prihovoril aj zástupcom občianskej spoločnosti v rámci okrúhleho stola k pripravovanému Summitu pre demokraciu, iniciovanom prezidentom USA Joeom Bidenom. "Slovensko víta organizovanie Summitu pre demokraciu a cení si aj pozvanie pani prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Jednou z našich priorít je preukázať líderstvo v téme sloboda médií. Tieto snahy budeme zrkadliť nielen na domácej, ale aj európskej politickej scéne," skonštatoval s tým, že prvým krokom bude podpora Media Freedom Act z dielne Európskej komisie, ktorého cieľom bude chrániť nezávislosť médií a mediálneho prostredia v EÚ. Medzi ďalšie oblasti, ktorým sa bude Slovensko v oblasti podpory demokracie a ochrany ľudských práv ešte intenzívnejšie venovať, patria boj proti korupcii a posilnenie občianskej spoločnosti.

Štátny tajomník MZVEZ SR zároveň vyzval zástupcov mimovládnych organizácií a občianskych iniciatív na aktívnu podporu týchto snáh a tiež spoluprácu pri napĺňaní záväzkov SR na Summite pre demokraciu.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články