Nedeľa, 23. január 2022. Meniny má Miloš, zajtra Timotej, Timon, Tímea.

Poslanci diskutovali o návrhu zákona o životnom partnerstve: Nejde len o páry rovnakého pohlavia

Tomáš ValášekGaléria fotiek (2)
Tomáš Valášek
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v rokovaní. V úvode 12. dňa sa diskutovali o návrhu zákona o životnom partnerstve z dielne Tomáša Valáška (nezaradený), ktorý podčiarkol potrebu definovať takýto právny zväzok. Tvrdí, že bez neho prichádzajú páry, ktoré nežijú v manželstve, o desiatky práv. Ondrej Dostál (SaS) s návrhom súhlasí, no pri hlasovaní ho nepodporí. Argumentuje koaličnou dohodou, poukázal aj na aktuálne zloženie parlamentu.


"Cieľom navrhovanej právnej úpravy je dať všetkým párom na Slovensku, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo, možnosť právneho uznania ich zväzku, a tým dosiahnuť zlepšenie životnej a právnej situácie a postavenia v spoločnosti ich samých a ich detí," uviedol Valášek. Poukázal na to, že podobné zákony existujú vo viacerých krajinách Európskej únie.

Bez takéhoto právneho zväzku ostávajú podľa Valáška páry ukrátené o desiatky práv. Partner či partnerka napríklad nemajú nárok na úrazové dávky po smrti druhého partnera, nárok na ošetrovné či na voľno pri úmrtí partnera, žiadne vdovské či vdovecké ani jednorazové odškodnenie pri smrti po pracovnom úraze partnera a podobne. Dodal, že o rôzne práva tak prichádzajú aj deti párov, ktoré nie sú v manželskom zväzku.

"Zďaleka nejde len o páry rovnakého pohlavia," podčiarkol s tým, že napríklad vo Francúzku 95 percent párov využívajúcich podobnú úpravu sú páry opačného pohlavia, a to z rôznych dôvodov. Pýta sa, prečo párom upierať možnosť o takýto právny zväzok, ak nemajú záujem o manželstvo. Pri pároch rovnakého pohlavia podčiarkol, že inú možnosť nemajú. "Právne uznanie ich zväzku v súčasnosti podľa platných zákonov na Slovensku neexistuje. A to napriek tomu, že sú to Slováci a Slovenky ako my všetci, chodia do práce ako my všetci," doplnil a požiadal poslancov o podporu návrhu.

Dostál hovorí o potrebnom návrhu

Dostál považuje tento návrh za potrebný a správny. Označil za smutné, že Slovensko nemá upravené spolužitie párov rovnakého pohlavia. Dostál rovnako podčiarkol, že páry rovnakého pohlavia nemajú v SR žiadne možnosti na uzavretie zákonného zväzku. Sú podľa neho situácie, ktoré sa dajú zmluvne ošetriť, no sú aj také, ktoré nie. "Museli by uzavrieť x čiastkových zmlúv alebo jednu komplikovanú," podotkol.

Ondrej Dostál
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Hoci súhlasí s Valáškovým návrhom, na tejto schôdzi ho nepodporí. "Rešpektujem dohodnuté pravidlá. Vo vládnej koalícii jedno z tých pravidiel je, že nehlasujeme za opozičné návrhy bez toho, aby sme sa na tom nedohodli," vysvetlil s tým, že podobný prístup očakáva aj od koaličných kolegov. Verí preto, že nepodporia napríklad zákaz nedeľného predaja z dielne nezaradených poslancov.

Dostál verí, že podobný zákon sa raz prijme aj na Slovensku, no nemyslí si, že to bude v tomto volebnom období a pri aktuálnom zložení parlamentu. Na druhej strane poukázal na vládny program, ktorý obsahuje záväzok zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcich sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Informoval, že s kolegami už pracuje na takej podobe návrhu, ktorá by bola akceptovateľná naprieč koalíciou. Dodal, že návrh nebude taký ambiciózny, no treba rešpektovať politickú realitu. "Je lepšie pokúsiť sa urobiť aspoň niečo," dodal.

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám posunuli poslanci do 2. čítania

Lehota na rozmyslenie o podstúpení umelého potratu by sa mohla predĺžiť, takisto by sa mohol zaviesť osobitný príspevok pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Tieto a ďalšie úpravy vyplývajú z návrhu zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý poslanci Národnej rady SR v stredu posunuli do druhého čítania. Legislatíva, ktorú predložili poslanci z OĽANO a Sme rodina, hovorí aj o tom, že zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj tehotné matky, a to po dobu tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú.

Lehota na rozmyslenie o potrate by sa mohla predĺžiť zo 48 na 96 hodín. "Ak nejde o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií," píše sa v návrhu. Poslanci to odôvodňujú tým, že žena si bude môcť pokojne a bez časového tlaku premyslieť rozhodnutie umelo ukončiť tehotenstvo.

Zaviesť by sa mohol osobitný príspevok vo výške 3170,14 eura pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. "Choroby alebo stavy, ktoré budú považované za zdravotné znevýhodnenie, budú ustanovené všeobecne záväzným právnym prepisom, ktorý vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR," uviedli poslanci v materiáli. Zaviesť by chceli tiež tzv. kočíkovné v plnej výške aj pre štvrté dieťa v rodine.

Zákon by mal vytvoriť žene možnosť požiadať o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Žena, ktorá sa rozhodla pre utajený pôrod, by mala mať podľa návrhu vytvorené podmienky na donosenie dieťaťa a nárok na nemocenské už od 21. týždňa tehotenstva. Súčasťou návrhu je aj premenovanie umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, ako aj zákaz reklamy na dostupnosť potratov a na služby a tovary spojené s výkonom umelých potratov. Návrhom sa má tiež upraviť obsah informovaného súhlasu, predkladatelia chcú, aby bol obrazom reálneho poučenia. Upraviť sa má aj formulár o žiadosti o umelé prerušenie tehotenstva. Nová legislatíva by mohla byť účinná od 1. mája 2022.

Poslanci po viacerých hodinách ukončili diskusiu

Poslanci Národnej rady (NR) SR po viacerých hodinách ukončili diskusiu k návrhu na definovanie životného partnerstva, ktoré má byť prístupné pre všetky páry bez ohľadu na pohlavie osôb. Návrh predložil nezaradený poslanec Tomáš Valášek. V rokovacej sále zazneli rôzne vyjadrenia a slová od "úchylov", cez "buzerantov" až po diskusiu o tom, či homosexuála zamestnať napríklad v škole. Voči urážlivým výrazom sa ohradili viacerí poslanci. Vyzvali kolegov na rešpekt a porozumenie.

Poslanci odmietli Valáškov návrh

Životné partnerstvá sa v zákone definovať nebudú. Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu odmietlo návrh nezaradeného poslanca Tomáša Valáška, ktorý chcel takéto partnerstvá definovať tak, aby boli prístupné pre všetky páry bez ohľadu na pohlavie osôb. Zo 113 prítomných poslancov návrh podporili len siedmi, proti bolo 67 poslancov a 37 sa zdržali.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články