Streda, 22. september 2021. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

V utorok pokračuje schôdza: Poslancov čaká ešte väčšina bodov programu

Poslanci NR SR počas rokovania v parlamente
Poslanci NR SR počas rokovania v parlamente
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
20.06.2021 09:04

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v utorok (22. 6.) od 9.00 h v rokovaní 32. schôdze parlamentu. Z vyše 80-bodového programu stihli v uplynulom týždni prebrať cez 20 návrhov. Na schôdzi by sa mali zaoberať viacerými návrhmi zo zdravotníctva, envirooblasti i školstva. Čaká ich tiež napríklad rokovanie o znižovaní dôchodkov predstaviteľom komunistického režimu či poskytnutí jednorazového príplatku účastníkom národného boja za oslobodenie vo výške 630 eur.


Súčasťou programu je tiež novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, rokovanie o nej sa presúva už niekoľko schôdzí. V utorok ráno by sa mali poslanci venovať návrhom z dielne rezortu zdravotníctva. Jedným z nich je návrh zákona o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Ďalším je zas novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Tá hovorí o rozšírení Národného registra zdravotníckych pracovníkov o ďalšie údaje a tiež o vytvorení Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti.

Poslanci by tiež mali na schôdzi odhlasovať novelu zákona, podľa ktorej by mali mať zubní lekári stanovenú minimálnu hodinovú mzdu vo výške 12 eur za výkon zubno-lekárskej pohotovostnej služby. Definitívne tiež majú rozhodnúť o tom, či sa zakáže držanie psa na reťazi mimo verejných priestranstiev.

V prvom čítaní je viacero poslaneckých noviel. Poslanci chcú napríklad posilniť právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom, predložili tiež viaceré návrhy z envirooblasti. Koaliční poslanci chcú zaviesť mechanizmus na refundáciu nákladov sanácie envirozáťaže. Nezaradení členovia parlamentu okolo Petra Pellegriniho zas navrhujú príspevok vo výške 1,30 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v škôlke alebo vyučovaní v základnej škole a odobralo stravu. Miroslav Kollár (nezaradený) predložil návrh zákona o hmotnej zodpovednosti.

Na programe schôdze je aj návrh novely, ktorou by mohla vzniknúť služba starostlivosti o deti v detskej skupine. Spočívala by v opatrovaní dieťaťa v skupine od jedného roku do začatia povinného predprimárneho vzdelávania. Ďalší návrh legislatívy predpokladá, že by sa pre materské a základné školy mohla zaviesť nová kategória odborného zamestnanca - školská zdravotná sestra.

Plénum má tiež rokovať o novele zákona o ochrane osobných údajov, z ktorej chcú koaliční poslanci vyňať okruh osobných údajov zosnulých osôb. Odôvodňujú to bariérami napríklad pri budovaní pietnych pamätníkov i pri vedení virtuálnych cintorínov, archívov či dokumentácie vojnových zločinov. Prerokovať by mali poslanci i návrh štátneho záverečného účtu SR za minulý rok, program stability SR na roky 2021 až 2024, ako aj výročnú správu Slovenského pozemkového fondu či výročnú správu o činnosti Ústavu pamäti národa.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články