Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Plénum v šoku: Herák je stále v zozname poslancov, v tento deň sa chce vzdať mandátu

Ján Herák
Ján Herák
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
19.06.2021 12:00

BRATISLAVA - Ján Herák, ktorý bol do Národnej rady (NR) SR zvolený ako poslanec za hnutie OĽANO, trvá na záväzku vzdať sa mandátu poslanca. Národná rada zatiaľ podľa slov odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR zatiaľ nemá vedomosť o tom, že by Herák podal písomné rozhodnutie o vzdaní sa mandátu.


Herák uviedol, že tak urobí k 30. júnu tohto roka. "Môj záväzok vzdať sa mandátu poslanca NR SR platí. Vzhľadom na množstvo rozpracovaných projektov sa mandátu poslanca NR SR vzdám k 30. júnu 2021. Tento čas využijem na komunikáciu s partnermi, s ktorými sme projekt pripravovali a realizovali," vysvetlil Herák. Dodal, že rozpracované legislatívne návrhy, najmä v sociálnej oblasti, plánuje odovzdať kolegom z OĽANO.


VIDEO Herák sa vzdáva mandátu poslanca, obvinenia odmieta: OĽANO tento krok považuje za správne riešenie


Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR vysvetlil, že poslanec parlamentu sa môže podľa Ústavy SR mandátu vzdať osobným vyhlásením na schôdzi NR SR. "Ak mu v tom bránia vážne okolnosti, môže tak urobiť písomne do rúk predsedu NR SR, v takom prípade mandát poslanca zaniká dňom doručenia písomného rozhodnutia o vzdaní sa mandátu poslanca predsedovi NR SR," dodal odbor. 

Plénum v šoku: Herák
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Meno Herákovho nástupcu je známe

Herák oznámil vzdanie sa mandátu začiatkom júna v súvislosti s medializovanými informáciami o jeho obvinení zo zneužívania maloletej osoby. Svojím rozhodnutím chce podľa vlastných slov chrániť rodinu a obvinenia odmieta. Herák si po medializovaní informácií koncom mája pozastavil členstvo v klube OĽANO. Vzhľadom na podozrenia ho neskôr vyzvali na vzdanie sa mandátu koaličné strany SaS i Za ľudí. Za správne riešenie to považovalo aj OĽANO. Podľa komunikačného oddelenia hnutia OĽANO by mal na miesto Heráka nastúpiť do NR SR ako náhradník Sebastián Kozarec.

Sebastián Kozarec
Sebastián Kozarec
Zdroj: TASR/Jakub Kotian


Galéria

Ján Herák Sebastián Kozarec

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články