Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Najvyšší súd prehovoril: O väzbe šéfa inšpekčnej služby Szabóa sa bude rozhodovať už zajtra

Adrián Szabó
Adrián Szabó
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
13.06.2021 09:45

BRATISLAVA - Najvyšší súd (NS) SR sa bude v pondelok (14. 6.) zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóm ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku nezobral do väzby.


Verejné zasadnutie určil sťažnostnému súdu ŠTS v Pezinku na 13.00 h. Adriána Szabóa po vznesení obvinenia dočasne pozbavili výkonu štátnej služby. O jeho zotrvaní vo funkcii sa bude rozhodovať v najbližších dňoch.

Senát NS SR sa na zasadnutí bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku Adriána Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. Adriána Szabóa a bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

NAKA zadržala Adriána Szaboá 3. júna. Celkovo obvinila troch ľudí. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne v hodnote 20.000 eur. Vláda tento týždeň navrhla Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, aby prijal odporúčanie na odvolanie Adriána Szabóa. V prípade, že výbor odporučí jeho odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články