Streda, 17. august 2022. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Michal Šimečka ostro k OĽaNO: Politici nemajú rozhodovať o osude štátnych úradníkov!

Michal ŠimečkaGaléria fotiek (3)
Michal Šimečka
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Možnosť vyhodiť štátneho úradníka s definitívou? Tento návrh zákona dnes na tlačovej konferencii oznámili poslanci z OĽaNO Vetrák, Kyseľ, Pročko predkladajú zákon, ktorý ma odpolitizovať štátnu službu. Za svoj zámer si okamžite zlízli poriadnu dávku kritiky!


Tlačovú konferenciu poslancov OĽaNO si môžete pozrieť tu.

Proti tomuto zámeru okamžite vystúpil člen mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka. "Poslanci Pročko, Kuriak (Vetrák pozn.red.), Kyselica a ďalší navrhli novelu zákona, ktorá dá vládnym politikom absolútnu moc na šikanovanie štátnych úradníkov. Chcú zásadne posilniť právomoc generálnych tajomníkov služobného úradu, čo sú priami politickí nominanti ministrov," uviedol v úvode príspevku na sociálnej sieti s tým, že podľa novely by títo mohli bez udania dôvodu odvolať ktoréhokoľvek vedúceho pracovníka na ministerstve, alebo v podriadených organizáciách.

Tlačová konferencia strany PS
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar


"Je to škandalózne a treba ich zastaviť," rozčúlil sa Šimečka a zdôraznil:  "Ako chceme dosiahnuť dobre fungujúcu štátnu správu, ak v nej budú robiť politickí nominanti pravidelné čistky? Stačí si spomenúť na obsesívne útoky Igora Matoviča na riaditeľkú ŠÚKL Zuzanu Baťovú." Šimečka tvrdí, že kvalitné úradníčky a úradníci sa jednoducho nesmú obávať o svoje miesta len preto, že sa znepáčia politickému vedeniu. "Koalícia týmto návrhom pokračuje v kultúre našich ľudí, a šliape po svojich vlastných sľuboch," dodal Šimečka. 

Michal Šimečka ostro k
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Okresné úrady pokračujú? 

Hoci sa Kyseľ v úvode vyjadril, že bývalá vláda si do riadiacich funkcií dávala svojich nominantov, podobne je na tom aj samotné hnutie Igora Matoviča. Zrejme ešte všetci máme v pamäti ako zástupcovia hnutia tvrdili, že Okresné úrady patria výlučne pod ministerstvo vnútra a teda pod OĽaNO. Z transparentných výberových konaní by nemuselo byť nič. Po tom, ako sa koalícia snaží zasiahnuť aj do samostatnosti vysokých škôl by toto mohol byť ďalší pokus o centralizáciu vládnej moci. 

Politológ Radoslav Štefančík tvrdí, že Matovič robí presne to, čo Robert Fico a má pravdu v tom, že po inštitúciách sú podosadzovaný nominanti predchádzajúcich vlád. "Je teda logické, že aktuálna vláda na čele s OĽaNO ich chce vymeniť za svojich ľudí," poznamenal s tým, že toto sa deje po každých voľbách a to, čo robí Matovič nie je žiadnou novinkou. "Otázne je či je to správne. Správne to nie je, ak ide o odborníkov a nie politických nominantov," poznamenal politológ Radoslav Štefančík. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články