Štvrtok, 2. február 2023. Meniny má Erich, Erik, Erika, zajtra Blažej.

Stretnutie PS s Hegerom aj šéfkou kultúry: Bolo to milé, ale... kultúra v Pláne obnovy nebude! Rezort reaguje

Zora JaurováGaléria fotiek (3)
Zora Jaurová
Zdroj: TASR/Dano Veselský, Pavel Neubauer, Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Zdá sa, že kultúra v Pláne obnovy nebude. Členky Progresívneho Slovenska absolvovali k Plánu obnovy rozporové konanie s ministerstvom financií. Na stretnutí bol aj premiér Eduard Heger a ministerka kultúry Natália Milanová. Ich požiadavku však rezort finacií neakceptoval.


Zora Jaurová spolu s Luciou Plavákovou absolvovali ako zástupkyne takmer 2000 signatárov hromadnej pripomienky občanov k Plánu obnovy rozporové konanie s Ministerstvom financií. Podľa vyjadrení Jaurovej na sociálnej sieti kultúra v Pláne obnovy nebude. "Kde bude, zatiaľ nevieme," napísala. 

Milé stretnutie s nemilým výsledkom

V pripomienke žiadali aby ministerstvo financií prehodnotilo priority predloženého Plánu obnovy a odolnosti SR a vyčlenilo 2 % z celkového objemu prostriedkov do osobitnej novej kapitoly, venovanej obnove kultúrnych a kreatívnych sektorov prostredníctvom reforiem a investícií v tejto oblasti tak, ako to odporúčal aj Európsky parlament.

VIDEO Slovenský plán obnovy je považovaný za jeden z ukážkových dokumentov, uviedol štátny tajomník ministerstva financií

"Nečakaným a pozitívnym prekvapením bolo, že okrem generálnej riaditeľky Sekcie plánu obnovy Lívie Vaššákovej sa nášho stretnutia zúčastnili aj premiér Eduard Heger a ministerka kultúry Natália Milanová," uviedla. 

Ocenila, že uprostred "sputnikových turbulencií" si premiér našiel čas na našu pripomienku. "Aj keď to bolo asi to najpríjemnejšie, čo v tento deň zažil," uviedla. "Nemilým a neprekvapivým výsledkom stretnutia bohužiaľ bolo, že MF našu pripomienku neakceptovalo – okrem iného by to znamenalo, že by museli preorganizovať celé finančné rozdelenie Plánu obnovy a „niekomu zobrať“," píše v statuse Jaurová. 

Toto je výsledkom zlého procesu prípravy Plánu obnovy

To je však podľa nej dôsledkom zlého a netransparentného procesu prípravy Plánu obnovy, do ktorého bola odborná a širšia verejnosť zapojená až v medzirezortnom pripomienkovom konaní, kde prakticky žiadne zásadnejšie a koncepčné zmeny nie sú možné. "Pán premiér sa zaujímal o to, čo vlastne v kultúre treba urobiť. Verím mu jeho úprimný momentálny záujem, ale odpoveď je – presný opak toho, ako sa ku kultúre pristúpilo v Pláne obnovy," skonštatovala. 

Stretnutie PS s Hegerom
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Pokiaľ sa podľa nej kultúra nestane vládnou prioritou a nebude prierezovou politikou, ktorá bude mať významné miesto v strategických dokumentoch a ich rozpočtoch, "ostanú nám iba takéto (naozaj) milé rozhovory, v ktorých nás vládni činitelia budú uisťovať, že oni kultúru „majú radi“ a „záleží im na nej“".

Odpovede boli vágne

Na stretnutí malo viackrát padnúť, že na kultúru budú iné zdroje. "Ale keď som sa snažila zistiť aké a ako presne vláda plánuje výdavky zo štrukturálnych fondov a štátneho rozpočtu na jednotlivé oblasti v komplementarite s Plánom obnovy, odpovede boli veľmi vágne. Neostáva nám tak nič iné, ako brať premiérove slová vážne a v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch sa intenzívne pripomínať a žiadať, aby bola kultúra a kreatívny priemysel vo väčšej miere zahrnutá nielen do programov podpory z európskych fondov, ale aj zo štátneho rozpočtu," napísala. 

VIDEO Plán obnovy je vo finálnej fáze, ide do pripomienkového konania

Ministerka kultúry podľa Jaurovej slov vravela, že vo vláde majú všetci veľký vzťah ku kultúre a radi chodia do divadla. "Tak dúfam, že sa divadlá skoro otvoria, aby sme sa tam s členmi vlády mohli cez prestávku pozhovárať o tom, ako sa tento ich krásny vzťah prejaví aj v kvalite vládnych politík, venovaných kultúre," dodala. 

V tejto veci sme kontaktovali aj ministerstvo financií. 

Kultúra v pláne podľa rezortu je

Ministerstvo kultúry reagovalo na naše otázky a uviedlo, že je súčasťou plánu obnovy. "V aktuálne zverejnenom návrhu sa nachádza v komponente „Zelenej obnovy budov" reformný zámer venujúci sa starostlivosti o pamiatkový fond," uviedla hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová s tým, že po nástupe nového vedenia začali na ministerstve pracovať na reformných plánoch pre udržateľný rozvoj kultúry a kreatívneho priemyslu.

"Plán obnovy je nepochybne výzvou pre každý rezort, aj my sme preto proaktívne pripravovali podklady k reformám, ktoré by mohli byť jeho súčasťou v diskusiách naprieč ministerstvami," reagoval rezort. "Výsledkom sa stal materiál, ktorý je kompasom pre najbližšie roky bez ohľadu na to, z akých zdrojov bude financovaný," uviedlo ministerstvo s tým, že má niekoľko reformných zámerov (reforma nástrojov na podporu kultúrneho a kreatívneho priemyslu, reforma štruktúry a kvality knižničnej siete, reforma starostlivosti o zbierkové fondy pamäťových inštitúcií, reforma starostlivosti o pamiatkový fond a reforma plurality a dôveryhodnosti médií). 

Plán reforiem za kultúru sa rezort bude snažiť pretvárať postupne na skutočnosť. "Či už to bude REACT-EU, alebo pomocou iných finančných nástrojov, napríklad cez klasické eurofondy, alebo priamo zo štátneho rozpočtu, na čom je jednoznačná dohoda s ministerstvom financií," dodalo ministerstvo. 

Aktualizované 12. apríla 9:15 Stanovisko ministerstva financií

Ak sa niečo v Pláne obnovy a odolnosti nenachádza, podľa rezortu financií to neznamená, že to nie je dôležité. "Slovensko má k dispozícii vyše 8 miliárd eur z existujúcich štrukturálnych a investičných fondov ako aj 13 miliárd eur z nového programovacieho obdobia, to sú celkovo väčšie finančné objemy než je samotný plán obnovy, čo je obrovská príležitosť aj pre kultúru a kultúrnu obec na Slovensku," uviedol pre Topky tlačový odbor ministerstva financií. 

Už v minulosti sa v médiách objavili informácie o vyčlenení 2 % z plánu obnovy a odolnosti pre kultúru. "No išlo o iniciatívu europoslancov, ktorá však nebola zapracovaná do konečného znenia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti 2021/241 z 12. februára 2021," konštatuje rezort.
 
Pokiaľ ide o obsah Plánu obnovy, v súčasnosti sa v ňom nachádzajú renovácie historických a pamiatkovo chránených budov v rozsahu 200 miliónov eur. "Taktiež je v ňom podpora školských knižníc, ktoré majú pozitívny vplyv nielen na výsledky žiakov, ale aj ich záujem o kultúru. Rozumieme, že sektor kultúry potrebuje výraznú finančnú podporu obzvlášť v čase pandémie, no napríklad operatívne výdavky či vyplácanie podpory, ktoré by tomuto sektoru pomohlo, sa z fondu obnovy a odolnosti uplatniť nedajú. Zároveň ale platí, že opatrenia v oblasti kultúry budú môcť byť financované z prostriedkov EÚ (eurofondov) a zo štátneho rozpočtu," dodal rezort. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články