Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

A je to tu zas: Prvé jarné alergény už začali trápiť alergikov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
05.03.2021 19:39

BANSKÁ BYSTRICA - V uplynulých dňoch v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ prvých jarných alergénov liesky a jelše. Na celom území dosahovali alergologicky významné, miestami až veľmi vysoké denné koncentrácie. Konštatovala to Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá peľová informačná služba v SR.


Najvyššiu dennú hladinu peľu jelše zachytili stanice v Bratislave, Banskej Bystrici a v Trnave. Peľ liesky okrem Banskej Bystrice a Bratislavy i monitorovacia stanica v Žiline. Popri peľu drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých sa v ovzduší vyskytli už aj prvé peľové zrná brestu a topoľa, zatiaľ iba v nízkych koncentráciách.

Peľová sezóna jelše a liesky je naplno rozbehnutá na celom území a podľa Lafférsovej v najbližších dvoch týždňoch ich denné koncentrácie budú dosahovať vysoké hladiny. Podobne majú rásť i koncentrácie peľu topoľa a brestu. Nárast odborníci predpokladajú aj u spór húb (plesní). Nočné ochladenie a zrážková činnosť však môže spôsobiť ich pokles.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články