Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Meteorológovia varujú: Na východe Slovenska platí 2. stupeň výstrahy pred povodňami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
28.02.2021 12:02

BRATISLAVA - V okresoch Košice-okolie, Michalovce a Trebišov bez povodia rieky Roňava platí hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňou z topenia snehu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webovej stránke.


"Vzhľadom na existujúce snehové zásoby v povodiach a oteplenie je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uvádzajú meteorológovia. Druhý stupeň výstrahy môže podľa SHMÚ ohroziť ľudskú činnosť, spôsobiť škody na majetku a môže sa vyskytovať zriedkavo.

Výstrahy pred povodňami
Zdroj: SHMÚ

2. stupeň lavínového nebezpečenstva v polohách nad 2000 m

V slovenských pohoriach platí v nedeľu prvý stupeň lavínového nebezpečenstva, len v polohách s nadmorskou výškou nad 2000 metrov platí druhý stupeň. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

„Nad hranicou 2000 metrov nad morom sa vplyvom sobotného (27. 2.) silného vetra vytvorili lokálne naviate vankúše a dosky z nového snehu, ktoré nie sú previazané s tvrdou podkladovou vrstvou. Obzvlášť pozor si treba dávať na záveterné svahy južných až juhovýchodných orientácií, kde sa v žľaboch, muldách a pod skalnými stenami môže nachádzať väčšie množstvo naviateho snehu,“ uviedol Bešinský.

Ako dodal, v nedeľu očakávajú chladný deň, a tak sneh zostane tvrdý aj počas dňa aj na slnkom nasvietených svahoch. Tendencia lavínového nebezpečenstva je vplyvom chladného vzduchu zotrvalá.

V nedeľu ráno bolo na horách polooblačné počasie, od severu sa postupne vyjasňuje. Teplota sa pohybovala od mínus desať stupňov Celzia na vrcholoch hôr po mínus jeden stupeň Celzia v podhorí. Fúkal prevažne severný až severozápadný vietor do desať metrov za sekundu, počas dňa by mal slabnúť. Vplyvom ochladenia sneh na celom území stvrdol a zľadovatel.


Galéria

Ilustračné foto Výstrahy pred povodňami

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články