Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Masívne testovanie obyvateľov: V okrese Snina sú pripravení, problémom môže byť logistika

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Roman Hanc
21.01.2021 17:20

SNINA – Masívne testovanie obyvateľov okresu Snina sa v rámci vládou nariadeného skríningu ochorenia COVID-19 na Slovensku uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu 23. a 24. januára. Ako uviedol prednosta sninského okresného úradu Evald Štofík, v rámci okresu bude oba dni fungovať 18 odberných miest. Na testovanie sú pripravení. Komplikácie môže spôsobiť logistika testovacích súprav v prípade nepriaznivého počasia, najmä do ťažšie dostupnej Uličskej doliny.


"Logistika testovacích súprav je trochu zložitejšia. Majú prísť dnes večer do Prešova, odkiaľ ich privezieme do Sniny a následne budeme distribuovať obciam. Problémom môže byť dostať sa načas do Uliča, ale keďže sa má otepliť, veríme, že bude odmäk a že to zvládneme," povedal Štofík s tým, že problémom pri organizovaní plošného testovania sa spočiatku zdala byť aj likvidácia biologického odpadu, ktorú však napokon vyriešili. „O likvidáciu bioodpadu zo všetkých odberových miest sa postará sninská nemocnica, ktorá má oprávnenie na jeho uskladnenie a zmluvu so spoločnosťou oprávnenou vykonávať tieto činnosti," doplnil.

V meste Snina sa budú odberové miesta nachádzať na Cirkevnej spojenej škole, ZŠ Komenského, ZŠ Študentskej, ZŠ Budovateľskej a na Elokovanom pracovisku ZŠ P. O. Hviezdoslava. Ako samospráva informuje na svojej internetovej stránke, obyvatelia sa môžu na testovanie registrovať, keďže však mesto v spolupráci s nemocnicou zabezpečilo dvoch zdravotníkov na každé z odberových miest, registrácia nie je nutná.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Dve odberné miesta budú k dispozícii v obci Stakčín, po jednom v obciach Belá nad Cirochou, Dlhé nad Cirochou, Hostovice, Kolonica, Nová Sedlica, Pčoliné, Pichne, Ubľa, Ulič, Zboj a Zemplínske Hámre. Podľa Štofíka sú všetky odberné miesta pripravené denne otestovať približne 500 ľudí. Aj keď v súčasnosti okresný úrad neeviduje požiadavku o pomoc pri zabezpečení zdravotníkov, je pripravený v prípade potreby pomôcť.

Ako pripustila Jana Sidorová, starostka obce Kolbasov so 66 obyvateľmi prevažne v staršom veku, problémom pre obyvateľov obcí Uličskej doliny môže byť otázka dopravy na testovacie miesto. "Nemáme autobusové spojenie, máme jeden autobus ráno, ďalší až popoludní a v nedeľu len jeden," ozrejmila s tým, že zástupcovia obcí sa preto snažia svojim obyvateľom s dopravou do Uliča pomôcť.

"Ale i to zvážanie je riziko, ak by vyšiel niekto pozitívny," podotkla s tým, že ideálnym spôsobom testovania v oblasti, akou je Uličská dolina, by bola mobilná jednotka presúvajúca sa z obce do obce. Na objednanie autobusu, ktorý by obyvateľov vzdialenejších obcí zvážal na testovanie do spádovej obce, malé samosprávy podľa jej slov nemajú dostatok financií.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články