Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

KORONAVÍRUS Naď ohlásil, že personálu na testovanie je už dosť: Nevylučuje ale mobilizáciu zdravotníkov!

Jaroslav Naď
Jaroslav Naď
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
29.10.2020 11:17

BRATISLAVA - Pri celoplošnom testovaní sú naďalej potrební zdravotníci, ktorí môžu robiť samotné stery, ako aj ich vyhodnocovanie. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na štvrtkovej tlačovej konferencii vyzval všetkých zdravotníkov, ktorí na to majú kvalifikáciu, aby sa prihlásili na stránke somzodpovedny.sk.


VIDEO Tlačová konferencia Jaroslava Naďa:

„Aj na jeden, aj druhý deň by sa nám hodilo 2000 až 3000 takých zdravotníkov, ktorí môžu robiť stery,“ povedal s tým, že by bolo dobré niektoré tímy aj prestriedať. Naď potvrdil, že v týchto chvíľach sú do regiónov už rozvážané potrebné materiály a certifikáty. Podľa Naďa sa tak bude robiť až do sobotného rána.

Pracovníkov je už dostatok okrem zdravotníkov

"Personál vrátane hasičského zboru a administratívnych pracovníkov je už dostatočný. Teraz nám ostávajú už len zdravotníci, ktorých veľmi pekne prosím, aby sa zapojili," uviedol prosbu na brífingu Naď.

KORONAVÍRUS Naď ohlásil, že
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Možná aj mobilizácia

Minister nevylúčil prípadnú mobilizáciu zdravotníkov v súvislosti s celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19. Tvrdí, že robia všetko pre to, aby tomu zabránili. Na štvrtkovej tlačovej konferencii informoval, že k politickému rozhodnutiu ešte nedošlo, čakajú aj na čísla od súkromných nemocníc, koľko personálu budú vedieť poskytnúť.

"Robíme všetko pre to, aby sme k mobilizácii nepristúpili. Oceňujem, že sa nám hlásia tí, ktorí nečakajú na papier o mobilizácii. Zatiaľ sme neurobili žiadne rozhodnutie, ale máme pripravené dokumenty na to, aby sme vybraný personál v niektorých regiónoch mobilizovali, ak to bude nevyhnutné," skonštatoval.

KORONAVÍRUS Naď ohlásil, že
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Vyzval preto zdravotníkov, ktorí môžu robiť samotné stery, ako aj ich vyhodnocovanie, aby sa prihlásili na stránke somzodpovedny.sk. Od stredy (28. 10.) popoludnia do štvrtka rána sa registrovalo podľa jeho slov 1100 ľudí, najmä zdravotníkov. Zdôraznil však, že naďalej potrebujú kvalifikovanejší personál na odoberanie vzoriek. „Aj na jeden, aj druhý deň by sa nám hodilo 2000 až 3000 takých zdravotníkov, ktorí môžu robiť stery,“ povedal s tým, že by bolo dobré niektoré tímy aj prestriedať.

Dodal, že ešte nie je definitívne rozhodnuté ani o tom, či bude druhé kolo testovania. Nateraz je podľa neho zabezpečená logistická a materiálna pripravenosť celoplošného testovania tento víkend a postupne prevážajú do regiónov potrebný materiál, testy a certifikáty. Poďakoval sa samosprávam za ich prácu a verí, že spoločne to zvládnu.

K ich odbremeneniu by mohlo podľa Naďa prispieť vytvorenie odberných miest vo veľkých firmách a nemocniciach. Dodal, že zatiaľ eviduje dohodu s 15 veľkými firmami o tom, že budú testovať nielen svojich zamestnancov. Zvlášť sa budú testovať aj strategické podniky nevyhnutné na chod štátu. Priblížil, že zabezpečujú testy aj pre štátne a súkromné nemocnice, ktoré otestujú svojich zamestnancov a pacientov.

KORONAVÍRUS Naď ohlásil, že
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Opätovne deklaroval bezpečnosť odberných miest. Nie je podľa neho dôvod obávať sa nákazy. Zatiaľ neeviduje, že by sa niekto nakazil pri pilotnom testovaní na Orave a v Bardejove. Odmieta tiež, že by sa na plošné testovanie zbytočne míňal materiál a sila zdravotníkov. Tvrdí, že akcia môže pomôcť predísť aj zhoršeniu situácie v nemocniciach.

Voči tvrdeniam Kollára z SLK sa opätovne ohradil

Ten opätovne kritizoval predsedu Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariána Kollára za to, že ochorenie prirovnával ku chrípke. Ohradil sa tiež voči tvrdeniu, že časť ochranných pomôcok môže po testovaní nemocniciam chýbať. "Ozbrojené zložky majú svoje iné zdroje, ako tieto pomôcky získať, rovnako tak aj Správa štátnych hmotných rezerv," skonštatoval minister obrany.

Naď navyše apeluje na zdravotníkov, aby sa pripojili k operácii aj s tým, že každý z nich dostane finančnú odmenu po participácii na tejto operácii. Od včera večera až do dnešného rána sa podľa jeho slov k tejto výzve už pridalo 1100 zdravotníkov.

Výzva pre pendlerov

Naď vyzval pendlerov, aby si zabezpečili PCR testy alebo, ak sa chcú zúčastniť na celoplošnom testovaní na Slovensku, aby nechodili do prvej obce za hranicami, pretože tam spôsobia kolaps. Zároveň upozornil, že PCR testy z tretích krajín sa na Slovensku neuznávajú.

Minister verí, že aj pendleri pochopia, že nemajú ísť do prvej dediny za hranicou, kde sa potom vytvoria dlhé rady. Vníma obavy okrajových obcí, napríklad starostu bratislavských Jaroviec Jozefa Uhlera. Rozumie, ak chce uprednostňovať ľudí, ktorí v obci bývajú. "Keď budeme vidieť, že sa niekde hromadia ľudia, budeme sa to snažiť riešiť aj v čase," uviedol v tejto súvislosti na štvrtkovej tlačovej konferencii.

KORONAVÍRUS Naď ohlásil, že
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Uhler na sociálnej sieti upozornil tých, ktorí nebývajú v Jarovciach, že mestská časť má kapacity len na otestovanie vlastných obyvateľov. Majú si preto hľadať iné odberné miesta. Ľudia, ktorí prichádzajú z EÚ a neplánujú ísť na plošné testovanie, sa budú môcť preukázať PCR testom, ale PCR testy z tretích krajín podľa ministra neuznávame. "Akceptujeme PCR testy počnúc dnešným dňom na ktorýkoľvek deň odteraz, aj v priebehu budúceho týždňa. Keď je niekto na území SR a urobí si PCR test v stredu, tak v pondelok a utorok na neho platí zákaz vychádzania. Ak sú to ľudia, ktorí prichádzajú z Európskej únie a majú PCR testy, ktoré prešli adekvátnou spoločnou legislatívou EÚ, tieto testy, uznávame. Keď prichádzajú z tretích krajín, je tam veľakrát potvrdené falšovanie, pozitívne aj negatívne, takže tieto testy uznávať nebudeme," priblížil minister.

Ministerstvo obrany (MO) SR už priblížilo, že zdravotnícku časť odberného tímu bude tvoriť vždy jedna osoba z kategórie „A“, ktorá realizuje výter. Môže to byť lekár, sestra, praktická sestra a zdravotnícky záchranár. Výtery v tíme s takouto osobou môžu robiť aj pôrodná asistentka, zdravotnícky laborant, študent medicíny (5. a 6. ročník), študent ošetrovateľstva (2. a 3. ročník – sestra) a študent urgentnej zdravotnej starostlivosti (2. a 3. ročník - zdravotnícky záchranár).


Galéria

Jaroslav Naď

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články