°C

Pondelok, 26. október 2020. Meniny má Demeter, zajtra Sabína.

Súdna rada zvolila za podpredsedu Miloša Koleka: Chce prinavrátiť dôveru verejnosti v justíciu

Novozvolený podpredseda Súdnej rady SR Miloš Kolek počas 14. zasadnutia Súdnej rady
Novozvolený podpredseda Súdnej rady SR Miloš Kolek počas 14. zasadnutia Súdnej rady
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
22.09.2020 09:25

BRATISLAVA - Súdna rada SR v utorok zvolila za svojho podpredsedu Miloša Koleka. Podporilo ho 13 členov, nikto nebol proti, traja členovia sa zdržali hlasovania. Bol jediným kandidátom.


Za všeobecnú prioritu označil Kolek prinavrátenie dôvery verejnosti v justíciu. V rámci činnosti Súdnej rady SR musia podľa neho ukázať, že rozhodujú spravodlivo a v prospech justície. "Podľa mňa sú disciplinárne konania veľmi dôležité, aby tí, čo neurobili nič zlé, sa nemuseli báť trestu, ale tí, čo urobia niečo zlé, aby existovala nejaká sankcia, aby teda aj verejnosť videla, že pokiaľ sudcovia nevykonávajú svoje povinnosti riadne, prichádza nejaká sankcia," skonštatoval. V rámci svojho dosahu by sa Súdna rada podľa neho mala tiež zamerať na cieľ zabezpečiť spravodlivé rozdelenie sudcov medzi všetky súdy.

"Ide o veľmi zdatného, veľmi skúseného, občiansky a sudcovsky statočného sudcu, ktorý získal obrovskú dôveru sudcov SR, lebo dostal vyše 700 hlasov pri zvolení za člena Súdnej rady. Jeho legitimita je veľmi silná, a navyše tejto funkcii rozumie," komentoval zvolenie Koleka predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Dodal, že Kolek má aj jeho osobnú dôveru.

Predošlá voľba podpredsedu Súdnej rady sa uskutočnila 24. augusta. Jediný kandidát Miloš Kolek vtedy nebol zvolený. Prítomných bolo 13 členov.

Súdna rada navrhne prezidentke odvolať 82 sudcov nad 65 rokov

Súdna rada SR navrhne prezidentke SR Zuzane Čaputovej odvolať 82 sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov a viac. Návrh schválila rada na utorkovom zasadnutí jednomyseľne, 16 hlasmi prítomných.

Ako priblížil v rozprave predkladateľ návrhu, predseda Súdnej rady SR Ján Mazák, cieľom bolo odstrániť a napraviť protiprávny stav. Poukázal na to, že Súdna rada v minulosti selektívne predkladala na odvolanie prezidentovi sudcov nad 65 rokov. Ako pripomenul, prezident môže na návrh Súdnej rady SR sudcu odvolať, rada však návrh predložiť musí. Nenavrhnutie niektorých sudcov považuje za diskriminačné.

"Vznikla situácia, keď naraz desiatky sudcov, aj aktívnych aj neaktívnych, ktorí majú prerušený výkon, sme museli predložiť prezidentke SR. Je na nej, či teraz siahne k právnym prostriedkom a odvolá týchto sudcov, alebo či uváži niektoré dôvody hodné osobného zreteľa tak, ako to avizovala vo svojom vyhlásení k môjmu návrhu," komentoval po voľbe Mazák.

Predseda Súdnej rady SR si nemyslí, že na súdoch nastane "zemetrasenie" pre nedostatok sudcov. "Vyvinieme všetko úsilie, aby prezidentka pochopila, že v niektorých prípadoch by okamžité odvolanie sudcu spôsobilo poruchu v činnosti konkrétneho súdu alebo konkrétnych senátov," načrtol, ako vyriešiť "prekleňovacie" obdobie. Ako poznamenal Mazák v súvislosti s navrhovanými zmenami vo veku odchodu sudcov, na všeobecných súdoch by podľa neho mohla byť určená hranica na 70 rokov a na Najvyššom súde SR a Ústavnom súde SR by mohli pôsobiť sudcovia bez vekového limitu.

V minulosti sa o odchádzajúcich sudcoch rozhodovalo jednotlivo. Bývalá predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková povedala, že postupovala tak, ako to bolo ustálené dovtedy, vychádzali podľa nej z rozhodnutí ústavného súdu. "Nemyslím, že by sme postupovali v rozpore zo zákonom," podotkla.


Galéria

Novozvolený podpredseda Súdnej rady Novozvolený podpredseda Súdnej rady Novozvolený podpredseda Súdnej rady Novozvolený podpredseda Súdnej rady

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články