°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Voľba šéfa Generálnej prokuratúry: Rada prokurátorov vyberie kandidáta zo štyroch uchádzačov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
21.09.2020 14:59

BRATISLAVA - Rada prokurátorov SR vyberie jedného kandidáta na funkciu šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR zo štyroch uchádzačov. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry a Úradu špeciálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.


O funkciu sa uchádzajú prokurátori Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Rastislav Remeta a Ján Šanta. "Z uchádzačov rada vyberie jedného, ktorého následne navrhne Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NS SR) ako kandidáta na funkciu generálneho prokurátora," povedala Tökölyová.

Prezentácia uchádzačov sa uskutoční 29. septembra v budove generálnej prokuratúry bez prítomnosti verejnosti. Návrhy na kandidátov možno podávať do 9. októbra do 16.00 h. Poslanci parlamentu majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ústavnoprávny výbor NR SR bude následne prihlásených kandidátov vypočúvať ešte pred začatím novembrovej schôdze parlamentu.

Šeliga vyzval inštitúcie, aby nominovali kandidátov

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga apeluje na oprávnené inštitúcie, aby nominovali kandidátov na post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR do výberového procesu. Tvrdí, že len férová súťaž tých najlepších kandidátov vyprodukuje najlepšieho z nich na funkciu generálneho prokurátora.

„Chceme vyzvať všetkých odborne a morálne zdatných kandidátov, a hlavne subjekty, ktoré majú právo navrhovať týchto kandidátov, aby ich nominovali do výberového procesu. Čím viac kvalitných kandidátov a kandidátok bude, tým je to lepšie pre celý výber,“ skonštatoval Šeliga. Deklaroval, že nič nie je dopredu dohodnuté a že kľúčovými prvkami budú verejné vypočutie, morálne kvality, odbornosť a plán na rozvoj generálnej prokuratúry.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články