Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Vláda odvolala predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru

Kajetán Kičura
Kajetán Kičura
Zdroj: Jan Zemiar
24.03.2020 07:50

BRATISLAVA - Vláda SR odvolala na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka z funkcie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetána Kičuru. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Vládny kabinet o tom rozhodol v pondelok neskoro večer s tým, že poveril podpredsedníčku správy Luciu Gocníkovú, aby SŠHR od utorka dočasne riadila.


Odvolanie Kičuru a podanie trestného oznámenia avizoval už v nedeľu premiér Igor Matovič po kontrole na tomto úrade. Predseda vlády poukázal na to, že Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy spolu za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74.000 eur. Matoviča zaujímalo, akým spôsobom boli vybrané oslovené firmy, keďže predtým napríklad táto firma v podobnej oblasti nepôsobila.

Nazdáva sa, že im správa úmyselne zatajila dve zápisnice. Po ich preštudovaní konštatoval, že komisia uchádzača o objednávku neodporučila ako vhodného, napriek tomu Kičura zmluvy podpísal. Zdôraznil tiež, že SŠHR zabezpečila nákup testov, na ktoré ministerstvo zdravotníctva nedalo objednávku a ktoré nepotrebuje.

Kajetán Kičura
Zdroj: Jan Zemiar

V súvislosti s medializovanými informáciami o nákupoch SŠHR a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave začala "ex offo" trestné konanie Národná kriminálna agentúra. Zákazky vyhlásené SŠHR pre nový koronavírus preveruje aj Úrad pre verejné obstarávanie. Kičura v pondelok odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Predražené testy odmieta

Zároveň potvrdil, že niekoľko hodín vypovedal v tejto súvislosti na NAKA. "Boli sme obvinení z toho, že sme mali postupovať nehospodárne, v rozpore s ochranou verejných financií, hoci, keď bola kontrola pána premiéra a ministra financií, nič sa nenašlo okrem tej jednej výnimky," skonštatoval. Predražené testy odmieta, hovorí, že išlo o najlepšiu ponuku. Kičura nesúhlasí ani s tvrdeniami, že sklady SŠHR sú prázdne. Poukázal na to, že vďaka ich zásobám mohla napríklad zasadať aj vláda, ktorá používala rúška z ich rezerv.

Bývalý predseda vlády Peter Pellegrini na sociálnej sieti uviedol, že obvinenia na adresu Kičuru treba preveriť. Pripomenul, tiež, že Kičura je sudcom, ktorý má pozastavený výkon funkcie. Vyzval ho preto, aby sa nevrátil do sudcovského talára, kým tieto podozrenia nevyvráti. "Ak pán Kičura nepochybil a ide len o obvyklé politické divadlo, má právo žiadať ospravedlnenie. Ak však pochybil, nemal by sa do talára vrátiť už nikdy," napísal Pellegrini. Kičura vyhlásil, že sa do justície vrátiť v blízkej dobe neplánuje.


Galéria

Kajetán Kičura Kajetán Kičura

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Jan Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články