°C

Štvrtok, 4. marec 2021. Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich.

VOĽBY 2020 Dankove diaľnice zadarmo spôsobia vraj katastrofu: Podľa NDS hrozia horšie cesty

Pellegriniho vláda prichádza krátko pred voľbami so zrušením diaľničných známok a inými opatreniami, ktoré zaťažia štátny rozpočet.
Pellegriniho vláda prichádza krátko pred voľbami so zrušením diaľničných známok a inými opatreniami, ktoré zaťažia štátny rozpočet.
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, TASR/Milan Kapusta
13.02.2020 13:00

BRATISLAVA - Krátko pred voľbami prišla vláda s radikálnym krokom a vzápätí zaradila vyššiu rýchlosť ako kedykoľvek predtým. Politici na čele s Pellegrinim prichádzajú s vyplácaním 13. dôchodku a dvojnásobnými prídavkami na deti. Najvýraznejšie je však opatrenie z dielne SNS, a to zrušenie diaľničných známok. Značným spôsobom by to zasiahlo samotnú Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS).


Diaľničná spoločnosť sa vážne ohradzuje voči tejto zmene, s ktorou prichádza vláda. Diaľničným známkam pripisujú viaceré príjmy. "Bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich úverov,“ myslí si NDS.

VOĽBY 2020 Dankove diaľnice
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Budú musieť hľadať iné zdroje

Diaľničiari varujú, že v prípade presadenia takéhoto návrhu je nutné hľadať zdroje inde. "NDS počíta s príjmami z diaľničných známok vo svojich plánoch a bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich investičných úverov. V prípade výpadku týchto príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi – prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu," tvrdí NDS.

Elektronické diaľničné známky
Zdroj: FOTO TASR – Štefan Puškáš

Bez financií nastane hrozba platovej neschopnosti

Spoločnosť tiež varuje, že v prípade výpadku takéhoto príjmu hrozí neschopnosť uhrádzať pohľadávky bankám. "V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť, bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default od bánk. Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok predstavoval vlani 79 374 263 eur bez DPH a medziročne narastá (oproti roku 2018 išlo o 4 % nárast)," uzavreli.


Galéria

Pellegriniho vláda prichádza krátko Elektronické diaľničné známky

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články