Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Obžalovaný Marian Kočner má už vlastnú knižnicu: Ide o terabajty dát od polície!

O Kočnerovi je už prístupná knižnica s obsahom terabajtov dát
O Kočnerovi je už prístupná knižnica s obsahom terabajtov dát
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
14.01.2020 16:00

BRATISLAVA - Marian Kočner, ktorý je momentálne obžalovaný z objednávky vraždy Jána Kuciaka a taktiež figuruje v kauze televíznych zmeniek, má odteraz svoju vlastnú knižnicu dát. Tie majú pochádzať priamo od policajných zdrojov.


V princípe ide o 70 TB (terabajtov) dát, ktoré zadržala polícia a mala ich v archívoch. O sprístupnenie knižnice sa pričinila Medinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project). Prevádzka knižnice bola spustená dnes a dáta, ktoré boli zaistené políciou, sú poskytované slovenským novinárom.

Dáta nadobudnuté legálne

OCCRP ich má k dispozícii hlavne preto, aby analyzovala aj tie ich časti, ktoré neboli pre vyšetrovanie vraždy relevantné. „OCCRP získala dáta od zdroja, ktorý ich nadobudol legálnou cestou. Po ich skopírovaní a predbežnom spracovaní do prehliadateľnej podoby zriadila v Bratislave Kočnerovu knižnicu – špecializované pracovisko, prostredníctvom ktorého môžu akreditovaní novinári a analytici dáta prezerať a analyzovať. Informácie, ktoré z dát získajú, budú spoločne preverovať a zverejňovať," píše sa v tlačovej správe organizácie

Pavla Holcová
Obžalovaný Marian Kočner má
Zdroj: topky

„Našou prioritou je zaistiť bezpečnosť dát a zodpovedné zaobchádzanie s informáciami, ktoré z nich získame,“ povedala Pavla Holcová, ktorá je zakladateľka portálu Investigace.cz a pôsobí tiež ako regionálna editorka OCCRP. „V Kočnerovej knižnici platia mimoriadne prísne bezpečnostné pravidlá a obmedzenia. Všetky redakcie podpísali s OCCRP zmluvu o spolupráci, v ktorej sa zaviazali dodržiavať najvyššie etické a profesionálne štandardy žurnalistiky,“ uzavrela.


Galéria

O Kočnerovi je už Pavla Holcová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články