Pondelok2. október 2023, meniny má Levoslav, zajtra Stela

Slovenský IT gigant predstavil svoj sen: FOTO Projekt sídla budúcnosti v Bratislave

Zobraziť galériu (7)
(Zdroj: eset)

BRATISLAVA – Nové sídlo spoločnosti ESET by mohlo vyrásť na pozemkoch bývalej vojenskej nemocnice. Kancelárske priestory, park, športová hala a škôlka pre deti zamestnancov. Budúcnosť, ktorá pozná svoju podobizeň je na svete.

Mala to byť nová nemocnica, no realita je úplne iná. Plány sa menia a tak sa o pozemky bývalej vojenskej nemocnice na Patrónke pobijú viaceré spoločnosti. Zámer ministerstva zdravotníctva sa teda zmietol zo stola a my poznáme prvé vizuály z dielne architektonického štúdia Atelier A11. Areál by sa mal stať novým sídlom spoločnosti ESET.

Slovenský IT gigant predstavil
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: eset)

O tom, že ide len o návrh štúdie nás informovala hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hošalová. Ten má slúžiť predovšetkým ako predstava, čo sa na mieste dá postaviť a taktiež má pomôcť pri odhade nákladov. "Návrh poukazuje na existujúci potenciál tohto miesta a naznačuje, že by sme mohli vybudovať niečo výnimočné, niečo čo má potenciál stať sa charakteristickým prvom krajiny," povedala nám Hošalová.  

Slovenský IT gigant predstavil
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: eset)

Toto všetko by sa v areáli malo nachádzať

Neodmysliteľnou súčasťou projektu je priestor pre kancelárie, ktoré by sa mali rozprestierať horizontálne. Preto bude v areáli vyhradený pruh pre skútre, elektrické hoverboardy a iné formy zrýchleného presunu. Hlavná budova je naplánovaná na prízemí a prístupná bude iba pre zamestnancov. Park však podľa súčasných návrhov bude môcť využívať aj verejnosť.

Slovenský IT gigant predstavil
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: eset)

Architekti pri svojej práci nezabudli ani na rozvoj a vzdelávanie mladých ľudí a študentov. Plánuje sa vytvoriť samostatné miesto na podporu start-up projektov a vzdelávacích aktivít. Pomerne blízko sa nachádzajú univerzity technického zamerania, a tiež aj areál Slovenskej Akadémie Vied, ktorý by tieto priestory mohli využívať.  

Pozemok sa nachádza neďaleko lesa a Železnej studničky, ktorú navštevuje široká verejnosť večne bojujúca s problémom parkovania. Projekt by tak mohol pomôcť vyriešiť aj tento problém. Dvojpodlažný parkovací dom pre približne 900 áut by teda počas víkendov mohlo slúžiť práve návštevníkom prírody.

Slovenský IT gigant predstavil
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: eset)

Jedna z budov nachádzajúca sa v blízkosti Červeného mosta je plánovaná pre športové využitie. Squashové kurty, basketbalové ihrisko s hľadiskom, šatne a sprchy, ktoré by mohla využívať aj verejnosť za symbolickú cenu. Vybudované apartmány by mohli slúžiť zamestnancom na krátkodobé využitie. Čerešničkou na torte je vybudovanie škôlky pre deti. "S myšlienkou vybudovať ESET škôlku pre deti zamestnancov sme sa pohrávali už dlhší čas, ale v Auparku to nebolo veľmi možné," priznala Hošalová. Informácie potvrdil aj operačný riaditeľ Palo Luka.

Slovenský IT gigant predstavil
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: eset)

Vyrovnanie sa svetovým firmám

Plány sú veľkolepé a majú svetový rozmer nápadne podobajúci sa najznámejším a najväčším firmám. Všetko má však vo svojich rukách ministerstvo vnútra, ktoré pozemky vlastní. Vyhlásená bola súťaž a dodnes prebehli štyri kolá. Areál je naprojektovaný pre zhruba 1400 ľudí.

Slovenský IT gigant predstavil
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: eset)

Generálny riaditeľ Esetu Richard Marko uviedol, že spoločnosť je pripravená v tejto chvíli predbežne investovať cez 100 miliónov eur, pričom v tejto sume ešte nie je zahrnutá cena pozemkov. Spoločnosť ESET kontaktovala ministerstvo s tým, že vie ponúknuť minimálne rovnakú, alebo vyššiu cenu ako bola víťazná. Ako celá situácia dopadne je teda nateraz nejasné. Minister vnútra Robert Kaliňák sa k veci vyjadril a priznal, že si ponuku rezort potrebuje prebrať a rozmyslieť.

 

Viac o téme: VizualizáciaBratislavaPatrónkaESET
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu