°C

Nedeľa, 5. júl 2020. Meniny má Cyril a Metod, zajtra Patrícia, Patrik.

Policajti v pohotovosti: Po veľkej demonštrácii prepukli násilnosti, zadržali 140 ľudí!

zadržaní protestujúci
zadržaní protestujúci
Zdroj: Foto: SITA
20.06.2015 22:30

BRATISLAVA - Polícia v Bratislave bola v plnej zbroji v pohotovosti. Do pozoru ich postavil obrovský nápor protestujúcich ľudí na dvoch proti sebe stojacich ohlásených zhromaždeniach. Pochodovalo niekoľko tisíc ľudí proti islamizácii Európy a uskutočnilo sa aj protestné zhromaždenie voči tomuto pochodu. Podľa našich infromácií boli v uliciach kukláči z celého Slovenska, dokopy bolo v meste 1500 policajtov. Oba protesty sú už ukončené. Po tom, čo sa dav presunul späť na Hlavnú stanicu, protestujúci odišli za sprievodu ťažkoodencov. Výsledkom protestov je až 140 predvedených osôb, šesť poškodených policajných vozidiel, traja zranení policajti, rozbité predné sklo na ďalšom vozidle, či lietajúce dlažobné kocky.


Zhromaždenie s názvom Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje sa zišlo na bratislavskom Hodžovom námestí, odkiaľ sa neskôr časť demonštrantov presunula na Hurbanovo námestie. Na priaznivcov neustále dozerali desiatky policajtov. Skandovali heslá ako antifa či fašisti hanba, v dave bolo vidieť transparenty „Nenechajte ľudí umierať na hranici“ či „Cudzinec je našinec, refugees are welcome“. Samotný protest sa zaobišiel bez väčších problémov, dav sa rozišiel okolo 18:00.

Táto blokáda bola reakciou na ďalšie protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy!  „Naše zhromaždenie je reakciou na pochod, ktorý organizujú neonacisti a neofašisti z celej Európy a poprední slovenskí neoľudáci,“ povedal organizátor protestu z organizácie Bratislava bez náckov Róbert Mihály. Nenávisť, ktorá je podľa jeho slov v našej spoločnosti, presahuje také rozmery, ktoré organizátori nepovažujú za žiadúce, najmä ak sa to týka solidarity s ľuďmi, ktorí sú v núdzi, utekajú pred vojnou. „A práve tí sú najslabší,“ dodal.

Na stranu prívržencov utečencov sa dnes postavil i poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS), ktorý sa podľa jeho slov postavil tam, kde ľudia hovoria, že náckovia by nemali pochodovať po Bratislave. „Je úplne legitímne, že sa ľudia obávajú novej situácie v Európe, že nie všetci máme rovnaký názor, že sa rozprávame o tom, aké máme možnosti a kapacity, a v ktorých krajinách to zlyháva a v ktorých to je dobré. To je legitímna diskusia,“. No nie je podľa neho správne, keď vytvoria extrémistické živly koalíciu, ktorá tu v posledných rokoch nebola a takýmto spôsobom idú prezentovať svoju silu.

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

20:00 ONLINE spravodajstvo z ulíc Bratislavy sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť.

19:58 Poslední účastníci odchádzajú z bratislavskej stanice za doprovodu polície.

19:44 Situáciu v meste polícia naďalej monitoruje.

19:42 "Pre podozrenie z trestného činu výtržníctva, poškodzovania cudzej veci, útoku na verejného činiteľa, extrémistickej trestnej činnosti, ako aj páchania iného protiprávneho konania skončilo na polícií približne 140 osôb," informovala hovorkyňa bratislavských policajtov Tatiana Kurucová.

Policajti v pohotovosti: Po
Zdroj: Foto: SITA

19:40 Pred 18:45 hod došlo na Predstaničnom námestí k roztržke osôb, ktoré mali pri sebe dymovnice, tie aj použili, informovala polícia.

19:38 Krátko pred 18-tou hod polícia prijali oznámenie, že na Palisádach sa nachádza poškodené vozidlo, na ktorom je rozbité čelné sklo.

19:37 "Po 18-tej hodine sme prijali oznámenie, že na Predstaničnom námestí došlo k hádzaniu kameňov, pričom v tejto súvislosti neboli zranené osoby," uviedla Kurucová a doplnila, že pred budovou Železničnej polície na Šancovej ulici boli zadržané podozrivé osoby z hádzania kameňov.

19:36 Situácia na stanici sa pomaly upokojuje, dav sa rozchádza. 

19:25 Plné ruky práce mali aj záchranári. "Ošetrili päť ľudí, ktorí mali poranenia hlavy, troch z nich previezli do nemocnice v Starom Meste," informoval hovorca záchranárov Boris Chmel.

19:10 "Od 18.40 bola postupne sprejazdnená Hlavná stanica a doprava v smere na Palisády, takže jednotlivé spoje začali premávať. Kým však budú premávať podľa platných cestovných poriadkov, nejaký čas to potrvá," zdôraznila Zuzana Vachová z Dopravného podniku Bratislava.

19:05 Cestujúci bratislavskej MHD musia naďalej počítať s obmedzeniami, ktoré sa týkajú premávky spojov v centre mesta. Účastníci dnešného protestného zhromaždenia na viacerých úsekoch zablokovali premávku autobusov. "Od 17.20 h je uzavreté Hodžovo námestie, rovnako bolo od 18.20 h uzavreté obratisko na Hlavnej stanici," informovala Vachová. Dodala, že na krátkodobo bolo uzavreté aj obratisko na SNP.

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

19:00 Polícia kontrolovala aj hranice. Najmä prechod Brodské s Českom. Počet ľudí, ktorí išli protestovať, bol značný. Vyzbrojení boli palicami, či roxormi a inými nebezpečnými predmetmi.

18:45 Policajti niekoľkých extrémistov zadržali. Lietajú svetlice a kamene, situácia je napätá.

18:30 Na Hlavnej stanici to vrie. Opití demonštranti vykrikujú a skandujú.

18:26 Ďalších 25 ľudí polícia zadržala na Staromestkej ulici, kde podľa doterajších informácií došlo k poškodeniu celkom 6 služobných motorových vozidiel s označením Polícia. Krátko pred 18-tou hodinou tam došlo k útoku na príslušníka PZ, ktorému hodili do stehna dlažobnú kocku.

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

18:25 "Po 17:15 hod sme prijali oznámenie, že na Nádvorie Bratislavského hradu, v čase konania sa cyklistických pretekov, vnikla skupina približne 300 osôb, kde začalo dochádzať k výtržnostiam a napádaniu osôb," informovala hovorkyňa bratislavských policajtov Tatiana Kurucová. Polícia okamžite prijala adekvátne opatrenia k zabráneniu ďalšieho protiprávneho konania a skupinu, ktorá tam vnikla, začala vytláčať, pričom tam zadržala celkom 25 osôb.

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

Protest v Bratislave
Zdroj: SITA

18:10 Účastníci zhromaždenia mali poväčšine vyholené hlavy, na nohách obuté kanady a v rukách niesli slovenské vlajky. Prišli z Trnavy, Nitry, z východu, ale aj u Ostravy či Brna.

17:59 Dav sa za účasti polície presúva na Hlavnú stanicu.

17:49 Oficiálne sa tak protest skončil, skončil sa aj druhý protest na podporu utečencov.

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

17:45 Kotleba poslal protestujúcich v mieri domov. Niektorí už odchádzajú, iní ostávajú stále na mieste pred úradom vlády.

17:39 Na čele s Kotlebom dorazilo zhromaždenie pred úrad vlády. Zatiaľ čo vodca reční, časť policajných áut s majákmi sa vybrala na športové podujatie, kde došlo ku konfliktu.

17:35 Účastníkov protestu vytláčajú ťažkoodenci.

17:30 Protestujúci proti imigrantom zaútočili na jedného z kameramanov. Narušili tak priebeh  Svetového pohára v cyklistike City Downhill World Tour Bratislava, ktorý museli prerušiť. Situácia je napätá.

17:25 Dav sa presúvajú popred Prezidentský palác. Ide mimo plánovanej trasy. Polícia zatiaľ nezasahuje. Druhú skupinu, ktorá imigrantov podporuje, presunuli pred Najvyšší súd SR, policajti dôvodili ich bezpečnosťou.

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

17:22 „V protestoch budeme pokračovať,“ apelujú organizátori a zhromaždenie pomaly končia. Slovo dostal opäť Kotleba, ktorý vyzval ľudí, aby išli spoločne pred Úrad vlády. Zhormaždenie sa začalo presúva. 

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

17:20 Organizátori protestu si myslia, že prílev afrických imigrantov dnes ohrozuje Európu. „Ako Slováci, Slovania a Európania preto jednoznačne odmietame, aby hlupáci z Bruselu a europarlamentu svojimi nelogickými rozhodnutiami ničili základy pôvodnej európskej kultúry a prosperity,“ napísali organizátori dnešného protestného zhromaždenia v pozvánke na sociálnej sieti Facebook.

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

17:07 Polícia situáciu v meste stále monitoruje.

17:05 Podľa polície do 17-tej hodiny predviedli na príslušné oddelenia celkom 10 osôb z dôvodu podania vysvetlenia, pričom u siedmich z nich boli pri predvádzaní použité donucovacie prostriedky v súlade so zákonom.

Protest v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

17:00 "V čase presunu zhromaždených na križovatke Hodžovo námestie a Námestie 1. mája boli v čase po 15:30 hod z davu zasiahnutí dvaja príslušníci PZ slzným plynom do tváre, pričom po ošetrení, na základe vlastného rozhodnutia, zostali vo výkone služby. 28-ročného Bratislavčana podozrivého z trestného činu útoku na verejného činiteľa policajti následne zadržali a eskortovali na príslušné oddelenie PZ," informovala hovorkyňa bratislavských policajtov Tatiana Kurucová.

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

16:50 Námestie SNP je uzavreté, strážia ho ťažkoodenci.

16:40 Protest je reakciou na to, že Európska komisia koncom mája zverejnila návrh na relokáciu utečencov. Ako sa uvádza na stránke Európskej komisie, Slovensko by malo prijať 471 utečencov z Talianska a 314 z Grécka, spolu teda 785 utečencov. Celkovo chcú relokovať 40-tisíc utečencov. Členské štáty by mali za každého utečenca dostať šesťtisíc eur. Krajiny V4 a prezident Francúzska Francois Hollande sa najnovšie v piatok 19. júna na summite v Bratislave zhodli, že riešenie problémov migrácie v Európe cez kvóty pre jednotlivé krajiny na prijatie migrantov nie je správne. Kvóty odmietol aj prezident Andrej Kiska, avšak zdôraznil, že musíme pomôcť tým, ktorým skutočne ide o život.

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

16:35 "Som šťastný, že sme sa tu zišli v takom počte, aby sme ubránili Slovensko. V tejto situácii už nemôžeme ustupovať. Našou morálnou povinnosťou je postarať sa o vlastné deti, o svoj národ, svoj štát," vyhlásil z tribúny na proteste pod názvom Stop islamizácii Európy volebný líder mimoparlamentnej krajne pravicovej Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba, ktorý bol v posledných krajských voľbách zvolený županom Banskobystrického kraja.

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

16:34 "Nie sme tu len preto, aby sme zastavili imigrantov, ale aby sme zastavili aj tých, ktorí nás ničia z parlamentu az vlády. Našou povinnosťou je postarať sa aj o zradcu z parlamentu a vlády," povedal Kotleba za potlesku davu ľudí, ktorý odpovedal pokrikom "obesiť". Pravicový radikál Kotleba, ktorý sa netají svojou priazňou k vojnovému Slovenskému štátu, tiež kritizoval slovenských poslancov Európskeho parlamentu za to, že podporili imigráciu.

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

Protestné zhromaždenie proti prílevu
Zdroj: SITA

16:33 Z davu zneli slová ako "My sme tu doma alebo Slovensko Slovákom".

16:30 Pred Prezidentským palácom sa davy stretli, prívrženci smerujúci na Námestie SNP hádzali do zhromaždenia na Hodžovom námestí dymovnice. Z davu zneli slová ako "fašistov tu nechceme alebo antifa". Na bezpečnosť dohliadali mestskí aj štátni policajti s vodným delom, kukláči a ťažkoodenci. Priaznivci utečencov sa potom v sprievode polície z Hodžovho presunuli na Hurbanovo námestie.

Účastníci demonštrácie proti rasizmu,
Zdroj: SITA

16:25 Na protestnom zhromaždení „Spoločne proti nenávisti - Bratislava blokuje“ sa dnes na Hodžovom námestí v Bratislave zišlo približne dvesto ľudí. Organizátori ho označili za demonštráciu proti rasizmu, fašizmu, za solidaritu s utečencami a proti nenávisti.

16:00 Protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“ sa začalo na Námestí SNP, ľudia už ale začali prichádzať okolo 15:00.

Účastníci demonštrácie proti rasizmu,
Zdroj: SITA

Účastníci demonštrácie proti rasizmu,
Zdroj: SITA

Účastníci demonštrácie proti rasizmu,
Zdroj: SITA

"V rámci kontrol osôb boli u niektorých zistené chladné zbrane, ako aj atrapy výbušnín, následne boli  tieto osoby z dôvodu podania vysvetlenia predvedené na príslušné policajné oddelenia. Iné protiprávne konania, či narušenia verejného poriadku, sme doposiaľ nezaznamenali," informovala hovorkyňa bratislavských policajtov Tatiana Kurucová. Podľa očitých svedkov, niektorí prítomní na stanici sú pod vplyvol alkoholu, správajú sa agresívne.

Protest v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

Protest v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

Ostro sledovaný protest pod názvom Stop islamizácii Európy koná na Námestí SNP, s miestom stretnutia účastníkov na Hlavnej stanici. V čase od 15-tej do 18-tej hodiny pôjde zhromaždenie cez Šancovú ulicu, Štefánikovu, Spojnú, Jozefskú ulicu, Kollárovo námestie a ulice Obchodnú, Poštovú na Námestie SNP.

Policajti v pohotovosti: Po
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Protest v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

Policajti v pohotovosti: Po
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Policajti v pohotovosti: Po
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Zhromaždenie ohlásila aj iniciatíva Bratislava bez náckov. Stretnutie začalo rovnako o 15-tej hodine na Hodžovom námestí. Bratislavčania sú v pozore, obávajú sa stretov práve týchto dvoch táborov.

Protestujúci STOP islamizácii Európy
Zdroj: TASR

Protestujúci STOP islamizácii Európy
Zdroj: TASR

Protestujúci STOP islamizácii Európy
Zdroj: TASR

Protestujúci STOP islamizácii Európy
Zdroj: TASR

Na mohutné počty návštevníkov je bratislavská polícia nachystaná. "Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave vyčlenilo do bezpečnostných opatrení dostatočný počet policajtov a prostriedkov, za pomoci ktorých budú dohliadať na zabezpečenie verejného poriadku, ochranu života, zdravia a majetku občanov," informovala hovorkyňa bratislavských policajtov Tatiana Kurucová.

Protestujúci STOP islamizácii Európy
Zdroj: TASR

Protestujúci STOP islamizácii Európy
Zdroj: TASR

Protest v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

"Ďalší postup polície sa bude odvíjať od vzniknutej situácie a v prípade narušenia verejného poriadku, či páchania protiprávneho konania bude polícia postupovať v súlade so zákon, pričom  využije všetky zákonné možnosti na vykonanie nápravy a obnovenie verejného poriadku," doplnila hovorkyňa.

Polícia zároveň vyzýva občanov bývajúcich v blízkosti miest konania sa uvedených zhromaždení, ako aj vodičov smerujúcich do centra mesta, aby v záujme ochrany svojho majetku na parkovanie využili pozemné parkovacie miesta, alebo svoje vozidlá zaparkovali v iných lokalitách, mimo centra mesta.

Protest v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

Pozrite si video, ako to vyzerá na bratislavskej stanici


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR, ČTK, miš
FOTO: Ján Zemiar, SITA, TASR;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články