Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Biľakovi odhalili pamätník: FOTO Aktivisti ho pomaľovali, bola to červená sv*ňa!

Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej
Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej
Zdroj: SITA
23.02.2015 08:01

KRAJNÁ BYSTRÁ - V sobotu odhalili pamätník bývalému ideologickému tajomníkovi KSČ Vasilovi Biľakovi v jeho rodnej obci Krajná Bystrá. Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák túto správu prijal s poľutovaním. Rovnako rozhorčení boli aj aktivisti, ktorí sochu pomaľovali.


Upozorňuje totiž, že ide de facto o jeho rehabilitáciu, čo ÚPN odsudzuje. Šéf ÚPN nepopiera zásluhy Biľaka pre obec Krajná Bystrá v období, keď patril k vrcholným predstaviteľom komunistického režimu. "Ale napriek tomu vnímam snahu zástupcov obce s rozčarovaním. Odhalenie pamätníka spojené s udelením čestného občianstva osobe, ktorá má na svedomí inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v auguste roku 1968 a následnú okupáciu bývalého Československa, vnímam ako výsmech obetiam komunistického režimu a provokáciu pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov," odkázal Krajňák.

Pamätník komunistického politika Vasiľa
Zdroj: SITA

On sám je presvedčený, že Vasil Biľak nesie zodpovednosť za obete z augusta 1968, za osudy tisícok jednotlivcov či celých rodín počas komunistickej normalizácie. "Z hľadiska vyrovnávania sa s obdobím neslobody považujem túto iniciatívu za rovnako nebezpečnú ako pokusy neonacistov ospravedlňovať nacistické zločiny," zdôraznil Krajňák. ÚPN podľa jeho slov prejavuje úctu účastníkom a veteránom protikomunistického odboja a tisíckam spoluobčanov, ktorí akýmkoľvek spôsobom trpeli počas komunistickej totality. "Odmietame sa nečinne prizerať, ako zásluhou straty pamäti sa z bývalých prenasledovateľov stávajú novodobé obete," povedal.

Pamätník komunistického politika Vasiľa
Zdroj: SITA

V mene ÚPN preto Krajňák vyjadruje rozhodný protest proti tomu, aby sa na Slovensku, 25 rokov po skončení komunistickej totality, začali stavať pamätníky nepotrestaným členom a exponentom zločineckých organizácií. "Vyzývam všetky demokratické sily na Slovensku, aby sa pripojili k protestu a odsúdili takúto a podobne zvrátené iniciatívy, ktoré sú znevážením pamiatky obetí komunistickej totality. Žiadny kultúrny dom v obci Krajná Bystrá či iné zásluhy Vasila Biľaka v prospech jeho rodákov nemôžu ospravedlniť zlo a zločiny, ktoré boli vďaka KSČ a KSS počas viac ako 40 rokov a aj za jeho pôsobenia vo vrcholných straníckych funkciách spáchané," dodal.

Pamätník pomaľovali aktivisti na červeno

Krátko po tom, ako bola socha odhalená, ho pomaľovala dvojica aktivistov červenou farbou a a pomenovali nápisom "Sviňa". Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus považujú odhalenie pamätníka členovi KSČ, ktorý sa podieľal na zločinoch režimu, za niečo absurdné a takýmto spôsobom dali najavo svoj názor.  Podľa polície sa dopustili priestupku pre poškodenie cudzieho majetku.


Galéria

Pamätník komunistického politika Vasiľa Pamätník komunistického politika Vasiľa Pamätník komunistického politika Vasiľa

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA, Facebook

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články